İşletme fon akışları ve muhasebe uygulamaları
  1. Tez No: 63134
  2. Yazar: AYDIN KARAPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ ÖRTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 267
Özet
ÖZET İşletmelerde Fon Akışları ve Muhasebe Uygulamaları adlı bu tez çalışmamızda, işletmelerin fon akış tablolarına olan ilgilerinin giderek artma nedenleri ve bu ilgilerinin sonucu olarak düzenlenmeye başlanan, günümüzde de temel bir mali tablo haline gelme aşamasında olan fon akış tabloları üzerinde durulmuştur. İşletmelerin mali yapılarının analizinde büyük öneme sahip olan fon akış tabloları, gerek ülkemiz standartları ve gerekse uluslararası standartlar çerçevesinde incelenmiş ve bu konuda ülkemiz standartları ile uluslararası standartlar karşılaştırmıştır. Daha sonra, fon akış tablolarının muhasebe sistemi dışında düzenlenmesinde karşılaşılan sorunlar irdelenerek, çözüm önerileri sunulmuştur. Temel mali tablo olma niteliğini kazanmakta olan fon akış tablolarının da bilanço ve gelir tablosu gibi muhasebe sistemi içerisinde düzenlenmesinin gereği ve yararı vurgulanmış, bunun sağlanması için muhasebe sisteminde yapılması gerekli olan değişiklikler açıklanmıştır. Son olarak da, fon akış tablolarının muhasebe sistemi içerisinde düzenlenmesine ilişkin örnek bir uygulamaya yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this master thesis, which is named as Found Flows and accounting applications in Enterprises, stated on reasons of enterprises' gradually increasing interests on found flows tables that began to be arranged as a result of this increasing interests and nowadays it become a main financial tables. Found flow tables, which have great importance in analyse financial structure of enterprises, be examined frame of both national and international standards and at this point national standards was compared with international standards. Than possible problems that can be faced with in organising found flow tables out of the accounting system was examined and some suggestions were given. Necessity and advantage of arrangement of found flow table, which is getting the main financial table, in accounting system like balance and income statement was emphasised, in order to get this, necessary changes in accounting system was explained. Finally a sample application was given related with arrangement of found flow tables in accounting system.