Erişkin kalp cerrahisi yapılan hastalarda kardiyopulmoner bypass ile ilişkili akciğer komplikasyonlarının saptanmasında akciğer ultrasonografisinin önemi
The importance of lung ultrasonography in determining cardiopulmonary bypass related lung complications in patients with adult heart surgery
- Tez No: 631365
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN ARSAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Kardiyopulmoner baypas ile erişkin kalp cerrahisi yapılan hastalarda pulmoner komplikasyonlar önemli bir mortalite ve morbidite sebebidir. Bu çalışmamızda, akciğer ultrasonunun postoperatif pulmoner komplikasyonlarının saptanmasındaki öneminin araştırılması ve aynı zamanda eş zamanlı çekilen akciğer röntgeni ile arasındaki uyumu saptamak amacıyla planlanmıştır. Hastalar ve Yöntem: Çalışmaya açık kalp cerrahisi yapılan, 18-80 yaş arası, ağırlığı 50-100 kg olan 60 erişkin hasta dahil edilmiştir. Tüm hastalarda postoperatif 0.,1. ve 2. günlerde akciğer ultrasonu yapıldı ve sonucuna göre hastalar 3 profile ayrıldı. Profil A: ultrasonda ileri düzeyde ödem tespit edilen (beyaz akciğer), Profil B: ultrasonda orta düzeyde akciğer ödemi ile uyumlu olan B çizgileri olan ve Profil C: ödemsiz (normal) akciğer ile uyumlu A çizgileri gösteren hastalar. Hastalar akciğer ödeminin ağırlığına göre Grup 1 (Profil A+B) ve Grup 2 (Profil C) olarak iki gruba ayrıldılar. Aynı zamanda eş zamanlı olarak hastaların çekilen akciğer röntgenlerine göre hastalar belirli kriterlere göre puanlama yapılarak ödem var ya da yok olarak değerlendirilmiştir. Bunlara ek olarak hastalardan yine eş zamanlı olarak kan örnekleri alınmıştır. Akciğer profili ile postoperatif klinik parametreler arasında ilişki araştırılmıştır. Bulgular: Hastaların medyan [minimum-maksimum] yaşı 60,02 [26-80], vücut ağırlığı 79,62 kg [54-100] olarak tespit edilmiştir. Postperatif 0.günde Grup 1'de 11, Grup 2'de 49 hasta mevcuttu.
Özet (Çeviri)
Aim: Pulmonary complications have remained as an important cause for mortality and morbidity in patients undergoing adult cardiac surgery with cardiopulmonary bypass. In this study, we aimed to investigate the importance of lung ultrasound in the detection of postoperative pulmonary complications and also to determine the concordance between concurrent lung x-rays. Patients and Method: Sixty adult patients 18-80 years of age, weighting 50-100 kg who underwent open cardiac surgery were included into the study. In all patients, lung ultrasonography was performed on postoperative day 0, 1 and 2 and classified into three profiles. Profile A: severe edema sign (white lung), Profile B: presence of B lines consistent with moderate degree pulmonary edema and Profile C: A lines consistent with no edema (normal lung). Patients were grouped into 2 according to the severity of pulmonary edema on ultrasonography: Group 1 (Profile A+B) and Group 2 (Profile C). At the same time, patients were evaluated according to certain criteria according to the lung x-rays taken by the patients and evaluated as edema with or without edema. In addition, blood samples were also taken from the patients simultaneously. The relationship between lung profile and postoperative clinical parameters was investigated.8 Results: The median [minimum-maximum] age of the patients was 60.02 [26-80], and body weight was 79.62 kg [54-100]. On the postoperative day 0, there were 11 patients in Group 1 and 49 patients in Group 2.