Hemiparetik Serebral Palsi'li çocuklarda üst ekstremite fonksiyonelliğinin gövde kontrolü, denge ve yürümeye olan etkisinin incelenmesi
Effects of functionality of upper extremities on trunk control, balance and walking in children with Hemiparetic Cerebral Palsy
- Tez No: 631364
- Danışmanlar: PROF. DR. HANİFEGÜL TAŞKIRAN, DOÇ. DR. YILDIZ AKBABA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Hemiparetik tip Serebral Palsi'li (SP) çocuklarda, postüral kontrolün kısıtlanması ağırlık merkezinin gövdede yer alması sebebiyle gövde kontrolünü olumsuz etkileyerek oturma, ayakta durma, yürüme ve yürümeyi sürdürme aktivitelerini de etkiler. Zayıf üst ekstremite fonksiyonları da postüral kontrolün kısıtlanmasında etkilidir. Bu durum SP'li çocukların kaba motor gelişiminin yaşıtlarına göre geri kalmasına sebep olduğundan, üst ekstremite fonksiyonları ile gövde kontrolü, denge ve yürüme arasındaki ilişkiyi incelemek önemlidir. Bu çalışmada Hemiparetik SP'li çocuklarda üst ekstremite fonksiyonelliğinin gövde kontrolü, denge ve yürüme üzerine olan etkisi incelenmiştir. Çalışmaya 4-12 yaş aralığında 62 çocuk dahil edildi. Kaba motor fonksiyon seviyelerini belirlemek için Kaba Motor Fonksiyon Sınıflandırma Sistemi (KMFSS) kullanıldı. Üst ekstremite fonksiyonları Üst Ekstremite Beceri Kalitesi Testi (ÜEBKT), gövde kontrolü Gövde Kontrol Ölçüm Skalası (GKÖS), denge Pediatrik Denge Skalası (PDS), yürüme Gillette Fonksiyonel Yürüme Değerlendirme Anketi (FDA-FDA22) ve fonksiyonel bağımsızlıklar Çocuklar İçin Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçümü (WeeFIM) ile değerlendirildi. Çocuklar ek olarak KMFSS seviyelerine göre Seviye1 ve Seviye2 olmak üzere iki gruba ayrılarak da incelendiler. Çalışmanın sonuçlarına göre, ÜEBKT ile GKÖS, PDS, FDA, FDA22 ve WeeFIM arasında pozitif yönlü istatistiksel olarak anlamlı güçlü bir ilişki vardır. Korelasyon katsayıları 0,851 ile 0,951 arasında değişmektedir.
Özet (Çeviri)
In children with Hemiparetic Cerebral Palsy restriction of postural control affects the movement of trunk and subsequently restricts activities such as sitting, standing and walking due to the fact that center of gravity is in the trunk. Weak upper extremity functions is effective in restriction of postural control. Since this situation causes children with CP to fall behind in their development of gross motor functions, it is important to analyze the relation between upper extremity functions and trunk control, balance and walking. In this study, effects of functionality of upper extremities on trunk control, balance and walking in children with Hemiparetic CP has been analyzed. 62 children between the ages of 4 and 12 has been included to study. To test the levels of gross motor functions, Gross Motor Function Classification System (GMFCS) has been used. For upper extremity functions, Quality Of Upper Ekstremity Skills Test (QUEST); for trunk control, Trunk Control Measurement Scale (TCMS); for balance, Pediatric Balance Scale (PBS); for walking, Gillette Functional Assessment Questionnaire (FAQ-FAQ22) and for functional uncorrelations Functional Independence Measurement For Children (WeeFIM) has been used. Addition to these, children have also been examined according to their GMFCS levels in two groups, Level 1 and Level 2. According to the results of the study, there is a strong, positive and statistically significant relation between QUEST and TCMS, PBS, FAQ, FAQ22 and WeeFIM. Correlation coefficients vary between 0,851 and 0,951.