Türkiye ve Kazakistan hukukunda suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama suçu
Turkey and kazakhstan in a civil the crime of laundering of assets values arising from crime
- Tez No: 631381
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PİNAR BACAKSIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
Bu tezde suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama suçunun Türk ve Kazak hukuk sistemleri içerisindeki yeri, tarihsel gelişimleri ve kodifikasyon çalışmaları karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır. Bu tez üç bölümden oluşmakta olup ilk bölümde suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama suçuna ilişkin temel kavramlar olarak, Türk ve Kazak ceza kanunlarında suçtan kaynaklanan malvarlığı değeri kavramı, bunun anlamı ve kara para aklama ile ilişkisi, Türk ve Kazak ceza hukuku bakımından suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama suçunun tarihsel gelişim süreci, bu tarihsel gelişim süreçlerinin karşılaştırmalı analizi ve suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama yöntemlerinden bazıları ele alınmıştır. İkinci bölümde ise Türk hukukunda suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama suçunun korunan hukuki değeri, suçun unsurları, suçun özel görünüş biçimleri, muhakeme usulü, zamanaşımı ve yaptırımı yer almaktadır. Üçüncü bölümde de suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama suçuyla karşılaşılan sorunlardan ilgili suç normlarının iyileştirilmesi,suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama suçuyla mücadelede alınacak önleyici yasal tedbirler ve karşılaştırmalı hukuk çerçevesinde uluslararası hukuk zemininde bu suçla mücadele amacıyla yapılacak düzenlemeler ve alınacak tedbirler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the assests arising from crime the place and its historical develoment and codification studies of crimes related to money laundering in Turkish and Kazakh legal systems are examined comparatively. This thesis consists of three chapters. In the first part, as the basic concepts of crime related to laundering assets, the concept of the value of the assets arising from the crime in Turkish and Kazakh criminal laws, its meaning and its relation with money laundering, laundering the assets of crime in terms of Turkish and Kazakh criminal law. The historical developmental process of the crime, comparative analysis of these historical development processes and some of the methods of laundering the assets of crime. In the second part, the protected legal value of the money laundering crime assets in Turkish law, the elements of the crime, the specific appearance of the crime, the reasoning procedure, the timeout (interim) and the sanction (enforcement). In the third part, there are preventive legal measures to be taken in the fight against money laundering crime and within the framework of preventive legal measures and compertive law to comabt the crime of money laundering, there are regulations and measures to be taken in order to combat this crime with the framework of international laws.