Yerel yönetim birliklerinin kültürel entegrasyona etkileri: Türk Dünyası Belediyeler Birliği örneği
Local government units impact on cultural integration; a study on 'Union of Turkish World Municipalites'
- Tez No: 631415
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKMEN KILIÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Sovyetler birliğinin dağılması ile birlikte bağımsızlıklarını ilan eden ve devletleşme ve kurumsallaşma sürecine giren Türk Cumhuriyetlerine, Türkiye Cumhuriyeti olarak birçok farklı alanda destek vermeye çalışılmıştır. Yeni kurulmuş olan bu Türk devletlerini yerel yönetimler hususunda desteklemek ve çağın gereklerine uygun yapıya getirebilmek adına 2003 yılında bakanlar kurulu kararı ile kurulmuş olan TDBB'nin eğitim, kültür ve sosyal faaliyetleri çalışmada incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde belediye birliklerinin kurulma ihtiyaçlarından bahsedilmiş, bölgesel, ulusal ve uluslararası yerel yönetim birliklerine örnekler verilerek, araştırmaya konu olan yerel yönetim birliğinin sosyal, kültürel ve eğitim çalışmaları incelenmiş ve belediye birlikleri tanıtılmıştır. Bütünleşme kavramının incelenmiş olduğu üçüncü bölümde çalışmanın konusu, var olan entegrasyon çalışmalarından örnekler sunularak somut bir bütünleşme şeması oluşturulmaya çalışılmış ve bütünleşme sürecine yerel yönetim birliklerinin etkileri ölçülmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkish republics that declard indepence after the dissolution of the soviet union, adhered a processs of statification and institutionalization were supported by Republic of Turkey in many different fielas. In this thesis, Union of Turkish World Municipalities (TDBB) which was established by the council of ministers in 2003 in order the support the newly established Turkis States by means of local administrations and to make then meet all requirenents of the era, has been studied involving its educational, cultural social movenents. In the second part of the thesis, the needs of the establishment of municipal unions were studied with examples from regional, national and international unions of local municipalities. In the third part of the thesis, nation of consolidations was studied by examples from existing studies of integrations. These examples aimed to create a concrete schema of consolidations and an attenpt the measure and considerate the affects of the local government unions.