Modern üretim sistemleri kapsamında değişim mühendisliği ve bir sanayi işletmesi için model önerisi
- Tez No: 63142
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİNÇ ÜRETEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Üretim Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Değişim mühendisliği maliyet, kalite, hizmet ve hız gibi çağımızın önemli performans ölçülerinde çarpıcı gelişmeler sağlamak amacıyla iş süreçlerinin temelden yeniden düşünülmesi ve radikal bir şekilde yeniden tasarlanması olarak tanımlanmaktadır. Değişim mühendisliğinin üç unsuru vardır: üst yönetim tararından desteklenen ve uygulamayı yürüten lider, çalışmayı yapan değişim mühendisliği ekibi; değişim mühendisliğinin uygulandığı süreçler; ve değişim mühendisliği çalışmasında katalizör olarak kullanılan bilgi teknolojisi kavramı. Değişim mühendisliği, uygulama amacının belirlenmesi, uygulama sürecinin tespiti, yapılmasının sağlanması, mevcut sürecin anlaşılması, yeni süreç tasarımının oluşturulması ve sürecin uygulamaya sokulması aşamalarından oluşur. Değişim mühendisliği uygulaması esnasında işletme kültüründe, sürecinde, yapısında ve teknoloji kullanımında değişiklikler yapılmaktadır. Bu çalışmada öncelikle değişim mühendisliği, değişim mühendisliğine alternatif olan veya onu destekleyen modern üretim tekniklerinden üretim kaynaklan planlaması, tam zamanında üretim ve toplam kalite yönetimi ile birlikte karşılaştırılarak incelenmiştir. Çalışmanın uygulama bölümünde ise, örnek olarak ele alınan bir fabrikanın uygulanmakta olan bir sürecinin değişim mühendisliği aşamaları dikkate alınarak yeniden tasarlanması ve değerlendirilmesi yer almaktadır. Sonuç olarak, değişim mühendisliği çalışmasında esas sürecin başarılı olması için destek süreçlerinin de başarılı olması gerektiği belirlenmiştir. Destek süreçleri işletme içi olabileceği gibi müşteri, tedarikçi firma veya şirket dışı olabilir. Değişim mühendisliği, süreçlerin yeniden tasarlaması ile bitmemektedir. Aksine teknolojinin yenilenme hızı arttıkça, değişime duyulan ihtiyaç artacak ve süreçlerin yeniden tasarlanması için değişim mühendisliğinden yararlanılacaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Reengineering is fundamental rethinking and radical redesign of business processes to achieve dramatic improvements in critical, contemporary measures of performance, such as cost, quality, service and speed. Reengineering has three elements: leader, who is supported by the top management and manages the implementation, and reengineering team who establishes a reengineering programme; processes that are implemented by reengineering; information techonology which is used as a catalyst. Six step approach is used for the process reengineering. These are stating a case for action, identifing the process, evaluating enablers, understanding the current process, creating a new process design and implementing the reengineering process. While reengineering is being implemented, some changes take place in the company culture, process, stucture and technology utilization In this study, reengineering has been investigated and is dealt with the concept of modern manufacturing techniques which are alternatives or supporters of reengineering, such as manufacturing resources planning (MRP II), just in time (JIT) and total quality management (TQM). In the second part of the thesis, an organization process in a well-known manufacturing company was selected as the case study and reengineering approach was applied to redesign and the process was evaluated by employing the stages of reengineering. As a result, support processes should be successful in order to achieve a success in the core process being considered. Support processes could be one of the internal processes in addition to customers, suppliers and external processes. Reengineering is not complete when the process has been redesigned. On the contrary, the increase in the technological innovation and the alteration in the costumer needs would lead to increase in the neccessity for reform, and companies would use reengineering techiques to redesign the current processes.