Türkiye'de çeşitli aydın çevrelerce kooperatifçiliğin algılanması ve kooperatifçilik eğitimi
Cooperatives understanding and education by the various bright peoppe in Turkey
- Tez No: 63141
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNE TEKELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
11 ÖZET Kooperatifler, her ekonomik sistemde ülkenin gelişme düzeyi ne olursa olsun başarıyla uygulanabilecek bir teşkilatlanma şeklidir. Fertlerin tek başlarına yapamayacakları veya birlikte yapmaları durumunda daha iyi sonuçlara ulaşabilecekleri düşüncesiyle, gönüllü olarak güçlerini biraraya getirdikleri koperatiflerde başarının özü, kooperatifçilik pirensiplerini mevcut koşullara en iyi biçimde uygulama ile olmaktadır. Bu çalışmada ülkemizde geniş bir kesimi etkiledikleri düşünülen ve karar mekanizmalarını elinde bulunduran aydın çevrelerin Kooperatif sistemini nasıl algıladıkları, bu konuda ne düşündükleri ve konu hakkında yeterli bilgiye sahip olup olmadıkları araştırılmış, İşsizlik, Zengin-Fakir refah açığı, çevre sorunları en önemli sorunlar olarak ortaya çıkmış ancak ekonomik ve sosyal sorunların çözümünde çok etkin rol oynayacağı düşünülen kooperatiflerin bu çevrelerce iyi bilinmediği ortaya çıkmıştır. Yıllardır Devlet Kooperatifçiliğe yeterli desteği sağlamamış, gerekli yasal düzenlemeleri yapmamış, bunun yanısıra siyaset yasağı nedeniyle Kooperatifçilik politikalarının üretilmesine de engel olunmuştur. Ancak tüm gelişmekte olan ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de karşımıza“ yetersiz kooperatifçilik eğitimi ”çıkmaktadır. Temeli işbirliğine dayalı güçlü bir kooperatif sektörün oluşabilmesi için ülke insanına kooperatiflerin sağlayacağı ekonomik, sosyal ve politik faydaların anlatılması gerekmektedir. Bu amaçla İlk okuldan Üniversiteye kadar her seviyede kooperatifçilik eğitimi verilmeli ve Kooperatifçilik okulları açılarak eğitim yaygınlaştırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Cooperative is a type of organization which can be applied successfully to every economic system without taking the development level of the country into consitcration. The main idea of success of cooperatives, which are formed by the people who bring their power together voluntarily in order to reach to the better results which can not be done by using individual efforts, is the applications of the principal of cooperation. In tliis study a researh has been earned out to invetigate that the educated people, who are effect the broad section of the community and also keep the decission mechanism in (heir hand are not avare the beneiit of the cooperatives and they don't have enough knowledge about it. Besides, it is though that unemployment, rich-poor differences, errviromenlal problems can aslo be solved by using cooperatives. It is absolalelly found that, all these realities abaut cooperatives doesn't known even by educated people. For years, necessaiy support didn't given and necessary legislation didn't prepared by Ihe govermenl for cooperation and in attition to that, political prohibitions prevented to form cooperative politics. But, as in all developing countries, we have the insufficient cooperative education in Turkey. All eeonomik, social end politic advantages which wil be the and result of the cooperatives must be told to the people in order to from a cooperative sector which it is fundamental is mutual support. In this objective can be realized by cooperative education begining with the preliminiary school up to university.