Medyanın liberalleşmesi sonrası post-truth kavramı: Afgan göçmenlerin durumlarının medyadaki yansımaları
The term post-truth after the liberalization of media: Reflections of the Afghan migrants in media
  1. Tez No: 631426
  2. Yazar: MELİH KADİR YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN GÜRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Sosyoloji, Journalism, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu tez çalışmasında; liberalleşen medya sonrası ortaya çıkan post-truth kavramı incelenmektedir. Kavram, liberalleşmenin yaşanmasından sonra birçok alanda faaliyet gösteren iş insanlarının medya sektöründe de etkin rol almasının etkileri üzerinden tartışılmaktadır. Bu bağlamda medya patronlarının farklı sektörlerde de iş faaliyetlerini sürdürmesinin haberler üzerindeki etkisi araştırılmaktadır. Bu durum ise Afganistan'da yaşanan olayların ardından oradaki insanların Türkiye'ye göçmesi üzerinden ele alınarak Afgan göçmenlerin durumlarının nasıl işlendiği ana akım, muhalif ve alternatif medyadaki haberlerde incelenmiştir. Yapılan değerlendirmelerin ardından Afgan göçmenlerin ana akım, muhalif ve alternatif medyada farklı ele alındığı, diğer iş kolları nedeniyle hükümet ile ikili ilişkileri olan medya patronlarının kuruluşlarındaki haberlerin de tamamen iktidarın görüşüne göre okura sunulduğu saptanmıştır. Muhalif medyadaki haberlerin, benimsenen ideolojik görüş çerçevesinde ele alındığı değerlendirilirken, alternatif medyada azınlık haklarının korunduğu ve okura doğru bilgiyi aktarmanın ön plana çıktığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study; The concept of post-truth, which emerged after the liberalized media, is examined. The post-truth concept after liberalization is discussed over the effects of the active role of business people operating in the media sector and many different fields. In this context, the effect of media bosses' business activities in different sectors on the news is investigated. This situation, on the other hand, was handled through the immigration of people there after the Taliban activities in Afghanistan, and how the situation of Afghan immigrants was handled in the news in the mainstream, opposition and alternative media. After the evaluations, it was determined that Afghan immigrants are handled differently in the mainstream, opposition and alternative media. It has been determined that the news in the establishments of media bosses who have bilateral relations with the government due to other business lines are presented to the reader entirely according to the opinion of the government. While it is evaluated that the news in the opposing media is handled within the framework of the adopted ideological view, it has been determined that minority rights are protected in the alternative media and conveying the right information to the reader comes to the fore.