IoT yapısına uyumlu akıllı vana cihaz tasarımı ve veri analizi yöntemi ile algoritma oluşturulması
Smart valve device design compatible with IoT structure and creating algorithm with data analysis method
  1. Tez No: 631459
  2. Yazar: YAKUP EGE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Günümüzde IoT sistemler oldukça yaygın bir biçimde araştırılmakta ve kullanılmaktadır. Akış kontrolünde de IoT yapısına uyumlu vana çeşitleri kullanılmaktadır. Belirli ölçüm ve kontrol algoritmaları barındıran vanalara, Akıllı vanalar denilmektedir. Tezin amacı, akışın kontrolünü, takibini amaçlayan bir otomasyon sistemi oluşturmak ve fark basınç, sıcaklık, debi ölçüm sensörleri ve oransal pozisyonlama yapan küresel vana aktuatör kısımlarını bütünleştirerek, debi, fark sıcaklık, iklimlendirme sistemlerine yönelik enerji ve fark basınca göre kontrol yapabilecek algoritmaları oluşturmaktır. IoT monitörleme ve kontrol özellikleri sayesinde kullanıcısı ile etkileşime geçebilmesi hedeflenmektedir. Bu amaçla, IoT mimarileri, akış hesaplamaları ve vanalar ile ilgili literatür incelenmiş, sistem mimarisi, 3D mekanik modelleme ve elektronik kart tasarımı gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, sistemle bütünleşik çalışacak kontrol hesaplamaları ile algoritmalar oluşturulması yöntemi uygulanmıştır. IoT mimarisi ve kart tasarımları ile vana otomasyonu gerçekleştirilmiş. Fark basınç, sıcaklık, debi ölçümleri yapılmış, vana oransal pozisyonlama kontrolü gerçekleştirilmiş ve söz konusu fonksiyonlara ilişkin algoritmalar oluşturularak, doğrulama testleri uygulanmıştır. Tez çalışmasında önerilen senaryolar yardımıyla ve gerçekleştirilen elektronik kart tasarımı ile ortaya çıkan akıllı vana, tesisat sektöründe çok sayıda uygulama alanı bulacak ve cihaz kontrol ile otomasyonu bakımından önemli bir ihtiyacı karşılayacaktır. Ayrıca gerçekleştirilen akıllı vana tasarımı ve otomasyon özellikleri, saha profesyonellerine ve tasarımcılara önemli bilgiler sunulacaktır. Tez çalışmasıyla tasarlanan akıllı vana cihazı, literatürde elektronik tasarım çalışmaları, algoritmaları ve testleri ile boşluğu dolduracak ve akış kontrol uygulamaları için orijinal bir uygulama olacaktır. Ancak, tasarımda elektrikli aktuatör seçimi yapılmış ve güvenlik ile enerji durum kriterlerine yer verilmemiştir.
Özet (Çeviri)
Today, IoT systems are widely researched and used. Valve types compatible with the IoT structure are also used in flow control. Valves with certain measurement and control algorithms are called Smart valves. The aim of the thesis is to create an automation system that aims to control and monitor the flow, and to create algorithms that can control flow, differential temperature, air conditioning systems according to energy and differential pressure by integrating differential pressure, temperature, flow measurement sensors and proportional positioning ball valve actuator parts. It is aimed to interact with the user through IoT monitoring and control features. For this purpose, literature on IoT architectures, flow calculations and valves has been reviewed, system architecture, 3D mechanical modeling and electronic board design have been carried out. In addition, the method of creating algorithms with control calculations that will work integrated with the system has been applied. Valve automation was realized with IoT architecture and card designs. Differential pressure, temperature, flow measurements were made, valve proportional positioning control was carried out, and verification tests were applied by creating algorithms for the mentioned functions. The smart valve, which emerged with the help of the scenarios suggested in the thesis study and the electronic card design realized, will find many application areas in the installation sector and will meet an important need in terms of device control and automation in the installation sector. In addition, with the smart valve design and automation features that emerged with this thesis, important information was presented to field professionals and designers. The smart valve device, designed with the thesis study, will fill the gap in the literature with electronic design studies, algorithms and tests and will be an original application for flow control applications. However, electric actuator selection was made in the design and safety and energy status criteria were not included.