Kent kültürü ve kimliğinin algısı: İl dışından İstanbul'a gelen üniversiteli öğrenciler örneği
Perception of urban culture and identity: The example of university students coming to İstanbul from outside the province
- Tez No: 631472
- Danışmanlar: PROF. DR. ADİL OĞUZHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Public Administration, Political Science, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Kent ve insan birbirini tamamlayan iki unsurdur. Kent kavramına baktığımızda kendine has coğrafyası, mimarisi, tarihi ile toplumsal yaşamın harmanlanmasının yansımasıdır. Her kent içinde yaşadığı toplumun kültürünü, değerlerini, sosyal ilişkilerini yansıtır bir o kadar da içinde barındırdığı insanları kendine has kimliğiyle esareti altına alır. Yaşadığımız yerin kimliği ve kültürü bizi biz yapan unsurlardandır. Bu araştırmada, İstanbul' a yükseköğretimleri sebebiyle farklı illerden gelen üniversite öğrencilerinin gözünden kentsel farkındalık, kent kimliği, kent kültürü kavramları ve İstanbul' un kentsel kimliği ve kültürünün nasıl algılandığına dair 510 katılımcıya anket yöntemi uygulanarak tespitler yapılmış, veriler SPPS programı ile değerlendirilmiştir
Özet (Çeviri)
City and Man are two elements that complement each other. Looking at the concept of the city, it is a reflection of the blending of social life with its unique geography, architecture, history. Each city reflects the culture, values, and social relations of the society in which it lives, as well as the people it contains in its own identity. The identity and culture of the place we live is one of the elements that make us who we are. In this study, university students from different provinces of higher education in Istanbul through the eyes of urban awareness, urban identity, urban culture of Istanbul by the culture and the concepts of identity and the urban 510 determinations made by applying the survey method is being perceived to participants about how the data were analyzed with SPPS program.