Ulduz Ruznamesi (1979) Güney Azerbaycan Türkçesi (Metin aktarımı ve söz varlığı)
- Tez No: 631474
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MEHDİ ERGÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 678
Özet
Ata yurttan ana yurda geçişte önemli bir durak olan İran çeşitli Türk topluluklarının konup göçtüğü hatta devlet kurduğu, iktidara hâkim olduğu bir bölgedir. Özellikle Selçuklulardan itibaren Türkler bu coğrafyada pek çok devlet kurulmuş ve yönetimi elinde bulundurmuştur. Bölgede belli bir tarihten itibaren Türkler iktidardan el çekse de İran coğrafyasında pek çok alanda faaliyet yürütmeye devam etmişlerdir. Türklerin uzun yıllardan beri bölgedeki varlığı bölgenin Türklük araştırmaları noktasında önemli bir merkez haline gelmesini sağlamıştır. İran, İran'daki Türkçe yayın ve kaynaklar, dil ve edebiyat alanında birçok araştırmaya konu olmuştur. Biz bu çalışmamızda, İran'da uzun yıllar süren dil yasaklarının ardından Pehlevi rejiminin sona ermesiyle 18 Ocak 1979 tarihinde ilk sayısı çıkan“Ulduz Ruznamesi”adlı gazetenin metin aktarımını tamamladıktan sonra söz varlığı incelemesini yaptık. Çalışmamızda İran ve İran'da yaşayan Türkler hakkında bilgi verilmiş ardından çalışmamıza konu olan gazetenin metin aktarımı verilmiş, üçüncü bölümde ise kelime grupları ile kelime gruplarının sayıları ve yüzdelikleri tablo ve grafikler eşliğinde verildikten sonra dördüncü bölüme dizin eklenmiştir. Ayrıca çalışmanın sonunda bir seçme sözlük verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Iran, an important stop in the transition from the ancestral homeland to the motherland, is a region where various Turkish communities settled and migrated, even established a state and dominated power. Especially since the Seljuks, the Turks established many states in this geography and held the administration. Although the Turks resigned from power in the region from a certain date, they continued to carry out activities in many areas in the Iranian geography. The presence of Turks in the region for many years has made the region an important center for Turkishness studies. Iran as a whole country, Turkish publications and resources in Iran have been the subject of many researches in the field of language and literature. In this study, we analyzed the vocabulary of the newspaper“Ulduz Ruznamesi”, the first issue of which was published on January 18, 1979, after the Pahlavi regime ended after long years of language bans in Iran. In our study, information about Iran and the Turks living in Iran was given, then the text of the newspaper that was the subject of our study was given, and in the third part, the numbers and percentages of the word groups and word groups were given with tables and graphics, and an index was added to the fourth part. In addition, a selection dictionary is given at the end of the study.