Monitoring of Conway-Maxwell-Poisson profiles under multicollinearity
Çoklu iç ilişki altında Conway-Maxwell-Poisson profillerinin denetimiMİ
- Tez No: 767086
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUDE REVAN ÖZKALE ATICIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Gelişen teknolojilerin endüstride uygulanması sonucunda, üretim sürecinde ortaya çıkan veriler, süreç kontrolü için aynı anda birçok sorunu ele alan yöntemlerin geliştirilmesini zorunlu kılmaktadır. Bu çalışmada, ilişkili açıklayıcı değişkenlerin neden olduğu çoklu bağlantının olumsuz etkisini azaltırken, sayım profillerindeki kontrol dışı durumları tespit etmeyi amaçlıyoruz. Bu tez çalışmasında süreç verilerini Conway-Maxwell-Poisson profili yardı-\\mı ile modellemeyi ve kontrol dışı gözlemleri belirlemek için PCR, ridge, Liu ve \textit{r-k} sınıf tahmin edicileri kullanılarak elden edilen rezidülere dayalı Shewhart, CUSUM ve EWMA kontrol grafiklerini kullanmayı öneriyoruz. Conway-Maxwell-Poisson profili farklı düzeylerdeki yayılıma sahip olan sayım verilerinin analizini kolaylaştırır-ken, yeniden düzenlenmiş PCR, ridge, Liu ve \textit{r-k} sınıf tahmin edicileri çoklu iç ilişki sorununun üstesinden gelir. Önerilen rezidüye dayalı kontrol grafiklerinin etkinliği farklı performans ölçümleri kullanılarak kapsamlı simulasyon çalışmaları ve gerçek veri kümeleri yardımı ile gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
As a result of the application of evolving technologies in the industry, the data generated in the manufacturing process necessitates the development of new methods for process control which can address several problems simultaneously. In this thesis, we aim to identify shifts in the count profiles while reducing the negative impact of the multicollinearity caused by correlated predictors. We propose PCR, ridge, Liu, and r-k deviance-based Shewhart, CUSUM, and EWMA control charts for detecting out-of-control observations where the process data is modelled through the Conway-Maxwell-Poisson profile. The Conway-Maxwell-Poisson distribution facilitates the analysis of the count process data that exhibit varying levels of dispersion, whilst adjusted PCR, ridge, Liu, and r-k class estimation methods overcome the multicollinearity. Extensive simulation studies and real-life data analysis are carried out to illustrate the effectiveness of the proposed residual-based control charts.