Kişilik tipleri ile çalışan performans ilişkisinde bağımlılıkların rolü
The impact of addiction on the relation between personality and jop performance
  1. Tez No: 631478
  2. Yazar: ULAŞ ALP YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Toplumlarda meydana gelen değişim ve dönüşümler sonunda yeni bağımlılıklar ortaya çıkmaktadır. Günümüzde teknoloji bağımlılığı giderek önemli bir sorun haline gelmektedir. Değişen ve gelişen teknolojiler, hem toplumda hem de endüstriyel ilişkilerde bir takım dönüşümlere meydan vermektedir. Bu tez çalışmasında, çalışanların performansına önemli etkiler yaptığı varsayılan teknoloji bağımlılığı önemle ele alınmıştır. Literatürde yer alan beş faktör kişilik modeli, internet bağımlılığı, mobil bağımlılık ve iş performansı ölçekleri kullanılarak araştırma anketi hazırlanmış ve ankete gönüllü katılımı kabul eden çalışanlardan veri toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
New addictions emerge as a result of the changes and transformations that occur in societies. Technology addiction is becoming an increasingly important problem today. Changing and developing technologies challenge some transformations in both society and industrial relations. In this thesis, technology addiction, which is assumed to have significant effects on the performance of employees, was handled with great importance. A research questionnaire was prepared using the five-factor personality model, internet addiction, mobile addiction and work performance scales in the literature, and data was collected from employees who accepted voluntary participation in the survey.