Liderin kriz yönetimi becerisi ve etik liderlik yaklaşımının kriz dönemlerinde çalışan bağlılığına etkisi
The effect of the leader's crisis management skills and ethical leadership approach on employee engagement i̇n times of crisis
- Tez No: 631496
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP HATİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Teknolojik değişim ve gelişim aynı zamanda küreselleşme ile beraber organizasyonlar arasında hızla artan rekabetin yaşandığı günümüzde hem fiziki hem de sosyal nedenlerden kaynaklı krizler yaşanmaktadır. Krizlerin yaşandığı dönemlerde ise organizasyonlar için önemli olan ve kriz dönemlerinde organizasyonun en tepe noktasında konumlanan liderler hem davranışları hem de izleyecekleri stratejiler açısından kriz öncesi ve sonrası için büyük önem taşımaktadır. Bu süreçlerin tamamını yöneten liderler ve yöneticiler aldıkları tutum ve davranışlarıyla da yine organizasyonun tümüne yön vermektedir. Hızla değişimlerin yaşandığı dünyamızda, organizasyonlar ileride oluşabilecek krizlerin önüne geçmek için bazı yatırımlar gerçekleştirmektedir. Organizasyonlar amaç ve hedeflerinde başarıya ulaşmak için iç müşterilerine eğitim gibi yatırımlar da bulunarak yetkinliklerini, becerilerini arttırmak istemektedirler. Aynı zamanda bu olumluluğu yine organizasyon içerisinde tutmak isterler. Günümüz dünyasında tüm bu yatırımlar göz önüne alındığında işten ayrılmanın maddi ve manevi getirdiği kayıplar mevcuttur. Çalışanların organizasyonlara olan bağlılığı kendini yöneten liderler değişkenlik gösterebilir. Bu araştırmanın amacı kriz yönetimi ve etik liderlik kavramlarının çalışan bağlılığı ile olan ilişkisini ayrı ayrı incelenmesidir.
Özet (Çeviri)
In today's world, where there is a rapidly increasing competition between organizations with technological change and development, as well as globalization, there are crises arising from both physical and social reasons. Leaders, who are important for organizations in times of crisis and are positioned at the top of the organization in times of crisis, are of great importance for both their behaviors and the strategies they will follow before and after the crisis. Leaders and managers who manage all of these processes also direct the whole organization with their attitudes and behaviors. While the type of these investments can be physical, such as improving infrastructure, there are also investments made for human beings. Organizations want to increase their competencies and skills by investing in their internal customers, such as training, in order to achieve success in their goals and objectives. At the same time, they want to keep this positivity within the organization. Considering all these investments in today's world, there are financial and moral losses of leaving the job. Employees' commitment to organizations can vary from self-directed leaders. The purpose of this research is to examine the effects of the concepts of crisis and ethical leadership on employee engagement separately.