Gayrimenkul değerlemesi: Vergi mevzuatı ve TMS 16'nın finansal tablolar üzerinde ortaya çıkardığı etkilerin karşılaştırmalı analizi
Real estate valuation: Comparative analysis of the effects of tax legislation and TMS 16 on financial statements
- Tez No: 631500
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM GÜRÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe Denetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmanın amacı; gayrimenkul değerlemesinin Türk vergi mevzuatı ve Türk muhasebe standartları açısından nasıl ele alındığını göstermek, aralarındaki farklılıkları karşılaştırarak ortaya koymak ve mali tablolara etkilerini analiz etmektir. Çalışmada, öncelikle çalışmanın konusu, önemi ve kapsamı, temel kavramlar, değerleme, gayrimenkul ve gayrimenkul değerlemesi anlatılmıştır. Daha sonra Türk vergi hukuku açısından değerleme kavramı tanımı yapılarak Türk vergi hukukunda değerleme tedbirleri açıklanmış, akabinde ilgili vergi kanunlarında gayrimenkullerin değerlemesine ilişkin alt düzenlemeler anlatılmıştır. Gayrimenkul değerlemesinde, Vergi Usul Kanunu ile karşılaştırma yapabilmek amacıyla, Türkiye Muhasebe Standartları, değerleme ilkeleri ve değerleme ölçütleri açısından ele alınmış, ardından TMS 16 Maddi Duran Varlıklar Standardına göre gayrimenkullerin değerlemesine ilişkin düzenlemelere yer verilmiştir. Ayrıca Türk vergi hukukunda gayrimenkul değerlemesine ilişkin kurallar ile Türk muhasebe standardındaki farklılıklar, örnek uygulamalar ile tespit edilmeye çalışarak gayrimenkul değerlemesindeki farklılıkların finansal tablolara etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study; The aim is to show how real estate valuation is handled in terms of Turkish tax legislation and Turkish accounting standards, to compare the differences between them and to analyze their effects on financial statements. In the study, firstly, the subject of the study, its importance and scope, basic concepts, valuation, real estate and real estate valuation are explained. Then, the concept of valuation in terms of Turkish tax law was defined and the valuation measures in Turkish tax law were explained, and then the sub-regulations regarding the valuation of real estate in the relevant tax laws were explained. In order to make a comparison with the Tax Procedure Law in real estate valuation, Turkish Accounting Standards are discussed in terms of valuation principles and valuation criteria, and then regulations regarding the valuation of real estate according to TMS 16 Tangible Assets Standard are included. In addition, the effects of the differences in real estate valuation on the financial statements were examined by trying to determine the differences in the rules regarding real estate valuation in Turkish tax law and the Turkish accounting standard with sample applications.