Özendirici ücret sistemlerinden akort ve primli ücret sistemleri ve bu ücret sistemlerinin hazır giyim işletmelerinde uygulanma durumu
- Tez No: 63161
- Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN SEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, İşletme, Clothing Industry, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
ÖZET Emek yoğun bir sektör olan hazır giyim sektöründe, işgücünün verimli olarak kullanılması diğer sektörlere göre daha önemlidir. Bu çalışmada, işgücü verimliliğini arttırmaya yönelik olarak geliştirilmiş akort ve primli ücret sistemleri ile bu ücret sistemlerinin hazırgiyim işletmelerinde uygulanma durumunun incelenmesi esas alınmıştır. Birinci bölümde hazır giyim sektörü ve bu sektörün Türkiye ekonomisindeki yeri belirtilerek, çalışma konusunun amaç ve önemi üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde literatür taraması yapılarak konuyla ilgili bilgiler aktarılmış ve ilgili kaynaklara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde araştırmanın materyal ve yöntemi anlatılmıştır. Dördüncü bölümde hazır giyim işletmelerinden görüşme ve gözlem yoluyla elde edilen veriler tablolar halinde düzenlenerek değerlendirilmiştir. Son bölümde ise elde edilen bulgular doğrultusunda çeşitli sonuçlara ulaşılmış ve akort ve primli ücret sistemlerinin hazır giyim işletmelerinde verimli bir şekilde uygulanabilmesi için çeşitli öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Utilization of efficient labor is more important in garment industry than, other industrial areas, since this sector is highly labor intensive. With the Scope of increasing labor productivity this study is based on analysis of accord and premium wage incentive systems and their implemantation in the garment industry. In the first section, the importance of the study is explained and the score is defined also garment industry in Turkey and its impact on Turkish economy is discussed. In the second section, the results of the research about the publications is conveyed and the information about the sources in given. In the third part, the methods and tools used in 4he research is described. In the fourth section the data obtained during meetings and observations made in various companies is given in the form of tables. !n the final section, with the data presented a number of results have been reached and proposals for the efficient application of accord and premium wage incentive systems in the industry are submitted.