Hazır giyim endüstrisinde toplam kalite yönetimi ve ISO 9000 kalite güvence sistemi ile ilgili bir model yaklaşımı ve uygulaması
Total quality management in ready made clothing industry and a model approaching concerning ISO 9000 quality guarantee system and its application
- Tez No: 63162
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜLŞEN KAYIKÇI DULKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Günümüzde, ticari sınırların ortadan kalktığı rekabet ortamında işletmelerin varlığını sürdürebilmesi ve piyasadaki payını arttırabilmesi ancak kalite standartlarına uygun mal üretebilme ve kaliteyi koruma yeteneğine bağlıdır. Bu nedenle, hem müşterinin ihtiyacına cevap verecek hem de“ en yüksek kaliteli malı en düşük maliyetle gerçekleştirme”ilkesini gerçekleştirmek modern iş dünyası ve yöneticilerinin ana amacını oluşturmaktadır. Bu amaç doğrultusunda modern kalite yönetimi felsefesi Toplam Kalite anlayışını getirmiştir. Müşteri ihtiyaçlarını en uygun maliyet koşulları ile karşılamayı hedefleyen bu anlayış, hataların kaynağında belirlenerek ortadan kaldırılmasını ve müşteriye ulaşmasını sağlamayı temel ilke olarak benimsemiştir. Kalitede ki bu yeni anlayış işletmenin amacını gerçekleştirmede, organizasyon yapısını yetki ve sorumlulukları, çeşitli teknik ve uygulamaları farklı bir bakış açısıyla ele almaktadır. ISO 9000 standartları, kuruluşlara Toplam Kalite Hedefine ulaşırken, kuruluşun kendi kalitesini yükseltmede ve sürekliliğini sağlamada bir kılavuz belge olarak hizmet etmektedir. Toplam Kalite Yönetimi ve bu modele ulaşmak için Kalite Güvence Sisteminin gerekliliğini ortaya koyan bir model önerisi getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In an envlroment of competition where commercial borders are removed, the survival of an enterprise and increasing its share in the market is related to its ability to produce goods that are approriate to quality standards as well as its ability to ensure that quality standards. Therefore, meeting the customer needs and achieving the principle of“ producing the highest quality product with the lowest cost ”become the ain goal of modern business world and managers. Modern quality management philosophy has lead to the Total Quality idea. The Total Quality idea, which aims at meeting customer needs with the most proper cost, recommends a principal by which manufacturing defects are detected in their origin to be removed and products are transported to the customers with best quality. This new comprehension in quality makes us consider organizational structure, authority and responsibilities, various methods and applications wiht a different point of view in achieving the main goal of an enterprise. ISO 9000 Standards serve as a guide book for an enterprise in increasing its production quality and ensuring high quality in achieving the Total Quality Goal. In this paper ; a Quality Security System Standard named TS - ISO 9002 Quality Security Model For Plant and Manufacturing" is applied to a ready - made cloth manufacturing plant and the solutions which the model brings for quality problems are examined.