Limited şirketlerde kâr dağıtımının muhasebeleştirilmesi ve vergilendirilmesi
Recognition and taxation of profit distribution in limited companies
  1. Tez No: 487397
  2. Yazar: EDA ŞAHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN TAŞTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Sermaye şirketlerinin esas kuruluş amaçları kâr elde edebilmektir. Şirket kuruluşlarındaki esas amaç kâr elde etmek olduğundan dolayı, kâr dağıtım politikaları büyük önem taşımaktadır. Limited şirketlerin muhasebe defterlerinin tutulma usulü ve kâr dağıtımının nasıl yapılması gerektiği 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'yla belirlenmiştir. Kâr dağıtımının vergilendirilmesinde vergi yasaları uyarınca gelir vergisine mahsuben stopaj yapılacaktır. Bu verginin muhtasar beyannamesi üzerinden beyan edilmesi ve ilgili tarihlerde ödenmesi de hüküm altına alınmıştır. Tüm bu gelişmeler ve olgular bu çalışmada incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of foundation for private equity companies is to generate profit. Therefore, policies for profit distribution is at utmost importance. The method for keeping accounting books and the appropriate manner of profit distribution have been determined by the law no 6102 in Turkish Commercial Code. In accordance with the law, income tax stoppage is to be implemented regarding the taxation of the profit distribution. It has been enacted by the laws that taxes are to be declared by tax statements and are to be paid in due time.