Cerrahi birimlerde çalışan hemşirelerin mesleki bağlılıkları ile bireyselleştirilmiş bakım algıları arasındaki ilişki
The relationship between professional commitment and perceptions of individualized care of nurses working in surgical units
  1. Tez No: 631664
  2. Yazar: GÜLŞAH ENGİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL ABDULLAYEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genel Cerrahi, Hemşirelik, General Surgery, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bireyselleştirilmiş bakım; Hasta bakım uygulamalarının hızlı ve yoğun bir şekilde verilmesini gerektiren cerrahi birimlerde çalışan hemşirelerin dar sınırlar içerisinde standardize edilmiş bakım uygulamalarının dışında hasta bireylerin ihtiyaçları, değerleri, düşünceleri, tercihleri ve deneyimleri doğrultusunda planlanan ve uygulanan bireyselleştirilmiş bakımı uygulamaları gerekir. Hemşirelerin hastalara bireyselleştirilmiş bakım vermelerini etkileyen durumlardan biri de mesleki bağlılık düzeyleridir. Araştırmanın Amacı: Bu araştırma, cerrahi birimlerde görev yapan hemşirelerin mesleki bağlılık düzeyleri ile bireyselleştirilmiş bakım algıları arasındaki ilişkinin ortaya konması amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Gereç ve Yöntem: Araştırma tanımlayıcı tipte anket araştırmasıdır. Çalışma verileri, Aralık 2021 – Ocak 2022 tarihleri arasında toplanmıştır. Araştırma evrenini tüm Türkiye'deki cerrahi birim hemşireleri oluştururken, araştırma örneklemi ilgili tarihler arasında ulaşılabilen 138 cerrahi hemşireleri ile sınırlandırılmıştır. Araştırmanın verilerini; Sosyodemografik veri formu, 4 Boyutlu Mesleki Bağlılık Ölçeği (MBÖ), Bireyselleştirilmiş Bakım Algısı(BBS) A-Hemşire Versiyonu oluşturmaktadır. Bulgular: Hemşirelerin mesleki bağlılık genel ve duygusal bağlılık puan ortalamalarının yüksek oluşunun bireyselleştirilmiş bakım algısı genel puan ortalamalarını arttırdığı görülmektedir (p=0,04). Hemşirelerin mesleki bağlılık alt boyutlarından biri olan alternatiflerin sınırlılığı puan ortalamalarındaki artışın, hemşirelerin bireyselleştirilmiş bakım algısı alt boyutlarından kişisel yaşam durumu alt boyut puanlarında azalmaya neden olmaktadır. Sonuç: Cerrahi birimlerde çalışan hemşirelerin mesleki bağlılık düzeyleri bireyselleştirilmiş bakım algıları ile yakından ilişkilidir. Bu nedenle hemşirelerin mesleki bağlılıklarını arttırmak hem çalışan memnuniyetini hem bakım kalitesini arttıracaktır.
Özet (Çeviri)
Individualized care; Nurses working in surgical units, which require rapid and intensive delivery of patient care practices, need to implement individualized care that is planned and applied in line with the needs, values, thoughts, preferences and experiences of patients, apart from standardized care practices within narrow limits. One of the factors affecting nurses' individualized care for patients is their professional commitment level. Aim: This study was planned and conducted to reveal the relationship between the professional commitment levels of nurses working in surgical units and their perceptions of individualized care. Materials and Methods: The research is a descriptive survey research. Study data were collected from December 2021 to January 2022. While the research population is composed of surgical unit nurses from all over Turkey, the research sample is limited to 138 surgical nurses that can be reached between the relevant dates. The data of the research; Sociodemographic data form, 4-Dimensional Occupational Commitment Scale (MBI), Individualized Care Perception (PIS) A-Nurse Version. Results: It is seen that the high mean scores of professional commitment general and emotional commitment of nurses increase the mean score of individualized care perception (p=0.04). Limitation of alternatives, which is one of the sub-dimensions of nurses' professional commitment, causes an increase in the average score and a decrease in the scores of the personal life status sub-dimension of nurses' perception of individualized care. Conclusion: Professional commitment levels of nurses working in surgical units are closely related to individualized care perceptions. Therefore, increasing the professional commitment of nurses will increase both employee satisfaction and quality of care.