Bileşik sanatlarda grafik tasarım öğeleri
Graphic design items of combined arts
- Tez No: 631677
- Danışmanlar: PROF. SELAHATTİN GANİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada, bileşik sanatların grafik tasarım ile olan ilişkisi araştırılarak, günümüzde grafik tasarımın sanat anlamında kullanımı irdelenmiş ve öğeleri üzerinde durulmuştur. Bileşik sanatlar tanımı gereği farklı disiplinler arasındaki birleşik ilişkileri, çağdaş sunum ve ifade biçimlerini önemseyen sanat anlayışıdır. Grafik tasarım ise mağara döneminden başlayıp 19. yy sonu itibariyle ayrı bir sanat dalı olarak kabul edilmiş, aynı zamanda kapitalist sistemler gereği oluşan tüketim kültürüne hizmet eden etkili bir dil yaratmıştır. Grafik tasarım, resim tarihi ile özdeş bir geçmişe sahiptir. El yazma eserlerinden başlayarak, baskı tekniklerinin de gelişmesiyle, tasarım ve sanat olgusunun içerisinde kendisini sağlamlaştırmıştır. Dünya da teknolojik gelişmelere paralel olarak iletişim ve görselliğin önem kazanması sanatında uygulama alanlarını da genişletmiştir. Bileşik sanatlar da, görsel sanatların içerisinde bulunan resim, heykel, fotoğraf, baskı ve seramik sanatlarının her biri ile grafik tasarımın etkileşimde olduğu ele alınmıştır. Araştırmalar da bize gösteriyor ki, farklı disiplinler arası sanat dallarının, bir biri ile etkileşim içerisinde olduğu ve hepsinin grafik tasarım ile yollarının kesiştiği görülmektedir. Bir çok sanat akımının etkisi ile grafik tasarım sanatı, kolaj, illüstrasyon, baskı resim tekniklerini resim sanatına katarak etkilemiştir. Bu etki resimde bulunan bir çok öğenin, grafik tasarım öğeleri ile yer değiştirip, sanatçıya farklı bir bakış açısı kazandırmıştır. Örneğin bir tabloya gazete küpürleri ile kolaj yapılarak, tipografi etkileri ile yazı girerek bir çok eser grafik tasarım anlayışı ile sanatçılar tarafından üretilmeye başlanmıştır. Yüzyıllar boyunca insanoğlu yaşam standartlarına göre ihtiyaçları her zaman değişkenlik göstermiştir. Bununla birlikte tasarım alanlarıda ihtiyaçlarına göre paralel olarak genişlemiştir. Günümüzde iletişim aracı olarak görsel grafik öğeleri sözlü anlatımı aşmış durumdadır. Sanatçılarda dönemin yapısından dolayı bu durumdan etkilenmektedir. Bu durumdan dolayı yaşadığımız yüzyıl grafik tasarım yüzyılı olması bakımından da, bileşik sanatlarda ki oynadığı rol büyüklüğü doğal karşılanmalıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between combined arts and graphic design has been investigated and the use of graphic design in the sense of art today has been examined and its elements have been emphasized. Combined arts is an artistic perspective which cares differences between combined relationships, contemporary presentation and the forms of expressions. Graphic design is accepted as a different kind of art from cave period until the end of 19. centuries. Also, it creates an efficient language what serves to the consumption culture by existence from capitalism. Graphic design has a history as same as art history. It consolidates itself in the fact of design and art, starting from hand writings works. Furthermore, improvements of the printing techniques help it. Technological, communication and visual innovations help arts to expand the fields of the art. In composite arts, graphic design interacts with each of the art, sculpture, photography, printing and ceramic arts in the visual arts. Researches show us that different disciplines of art are interacting with each other, and all of them intersect with graphic design. With the influence of many art movements, it influenced graphic design art, collage, illustration, printing and painting techniques to paint art. This effect has been replaced by graphic design elements of many items in the picture, giving the artist a different perspective. For example, by creating collage with newspaper clippings on a painting, typing with typography effects, many works have been produced by artists with a graphic design understanding. For centuries, requirements have always changed according to their living standards. At the same time, design areas have expanded in parallel with their needs. Nowadays the visual graphic elements exceed the verbal lecture as communication method. Artists are also affected from this case because of the structure of day. That is the reason the century that we lived in must be met naturally for both prevalence of graphic design and significant role of compound arts.