James Bond film jeneriklerinin incelenmesi ve bir jenerik uygulaması
Research of James Bond movie generics and a simple generic design
- Tez No: 546814
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜZİN AYRANCIOĞLU
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bileşik Sanatlar Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 376
Özet
Araştırma konusu olarak, sinema filmlerinin temel öğelerinden jenerik ve jenerik tasarımı kavramı ele alınmıştır. Konu sınırlandırması ise sinema tarihinin en uzun süreli serisi olan“James Bond”filmleri jenerikleri ile sağlanmıştır. James Bond filmleri, sinema tarihindeki en eski ve en uzun seri olması nedeniyle jenerik kavramının gelişimini görmek açısından tarihsel bir belgesel niteliği de taşır. Zira 1962 senesinden bugüne dek üretilen 26 Bond filmi seyirci ile buluştuğu her dönemde sinema dünyasına damgasını vurmuştur. Seri, hem James Bond karakterine hayat veren oyuncuların başarıları hem de üretim kalitesinin her seferinde çok daha iyi bir boyuta ulaşması sebebiyle her zaman başarıyı yakalamış ve kendisini sürekli yenileyerek devam etmiştir. Bu sebeple seri, 1960' lı yıllardan günümüze çekim, yansıtma, teknik ve bilgisayar tabanlı teknolojilerin gelişimi ve sinemaya dahil olmaları ile ilgili çeşitli süreçler hakkında da aydınlatıcı birer kaynaktır. Sinemanın doğuşu, görüntünün yansıtılması, ilk jenerik örnekleri, hareketli grafiklerin temelleri gibi konulara da değinen bu araştırmada Bond filmlerinin jenerikleri incelenmiş ve tespit edilen temel ortak özellikleri üzerine çeşitli tekniklerde uygulamalar yapılmıştır. Bond filmlerinin üretildiği dönemin siyasi ve politik yapısını vurgular senaryolar barındırması, dönem insanının yaklaşımları ve beklentileri ile ilgili çeşitli sosyolojik çıkarımlar verebilir nitelikte olmasıdır. Bu durum popüler kültürün bir parçası haline gelen Bond jeneriklerinin, televizyonun yaygınlaşması ile birlikte üretilmeye başlanan tv jeneriklerine de temel teşkil ettiği düşüncesini doğurabilir.
Özet (Çeviri)
As a research subject, the concept of generic and generic design of the basic elements of cinema films is discussed. The subject is the James Bond series of films, which are the longest-running series in the history of cinema. James Bond films are the oldest and longest series in the history of cinema and are a historical documentary in terms of the development of the concept of generics. Because of the 26 Bond films produced since 1962 to date, it has made its mark on the world of cinema every time it meets the audience. The series has always achieved success and has been continuously renewing since the success of the players who gave life to the James Bond character as well as the quality of production reached a much better size every time. For this reason, the series is an illuminating source of various processes related to the development and the development of shooting, reflecting, technical and computer-based technologies since 1960 's. In this research were examined: the birth of cinema, reflection of the image, the first generic examples, and motion graphics. The generics of the Bond films were examined and some common techniques were applied on the common features. Another feature of Bond films is that they contain scenarios that emphasize the political and political structure of the period in which it is produced, and can give various sociological inferences about the approaches and expectations of the people at any period. In this