Füzyonsuz vertebral cisim gerdirme(vertebral body tethering) cerrahisi sonrası adölesan idiyopatik skolyozlu bireylerdeki ve füzyonlu cerrahi geçiren adölesan idiyopatik bireylerde gövde kas enduransı,statik denge,gövde kas kuvveti,eklem hareket açıklığı ve yaşam kalitesinin karşılaştırılması
Investigating of thoracic muscle endurance ,muscle strength, static balance, joint range of motion and life quality of adolesant with idiopathic scoli̇osi̇s who had surgery wi̇th vertebral body tetheri̇ng wi̇thout fusi̇on and wi̇th fusi̇on
- Tez No: 631678
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AYDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın amacı Adölesan İdiyopatik Skolyozlu (AİS) bireylerde Füzyonsuz Vertebral Cisim Gerdirme (VBT) ve Füzyonlu Cerrahi sonrasında gövde hareketliliği gövde kas enduransı, gövde kas kuvveti, statik denge ve yaşam kalitesinin incelenmesidir. Çalışmaya aynı cerrah tarafından AİS tanısı almış 11-18 yaş arası bireylere yönelik cerrahiden sonra 3 ay ile 3 yıl arası süre geçmiş, füzyon cerrahisi geçirmiş 20 birey ile VBT cerrahisi geçirmiş 20 birey dahil edildi. Bireylerin % 77,5'i kadın ve % 22,5'i erkektir. Kişilerin esneklik değerlendirmeleri mezura ile, eklem hareket açıklığı universal gonyometre (360o) ile, gövde ekstansör-fleksör kas enduransı Biering-Sorenson – Kraus Weber testi ile, postüral salınımlar tek ayakta durma testi ile, yaşam kalitesi Scoliosis Research Society-22 revised (SRS-22r) ölçeği ve Kısa Form-36 (SF-36) ölçeği kullanıldı. Lumbal bölge eklem hareket açıklığı ve esnekliği, gövde ekstansör ve fleksör kas enduransı, gövde kas kuvveti, SF-36'nın fiziksel bileşen skoru sonuçları AİS'li VBT cerrahisi geçirmiş bireylerin sonuçları AİS'li füzyon cerrahisi geçirmiş bireylere göre anlamlı derece de daha yüksekti. AİS'li füzyon cerrahisi geçiren bireylerde gövde rotasyonu, lumbal bölge ekstansiyon, fleksiyon, lateral fleksiyon eklem hareket açıklıkları füzyon cerrahisi geçirmiş bireylere göre daha az olduğu belirlenmiştir. AİS tanısı alan VBT ve füzyon cerrahisi geçiren bireylerin geniş katılımı ile gerçekleştirilecek çalışmalarda daha kapsamlı tespitlerde bulunulabileceği düşünülmektedir. Sonuç olarak, VBT cerrahisi daha fazla yapılmalı ve VBT cerrahisi ve füzyon cerrahisi için cerrahi öncesi değerlendirmeye ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine trunk mobility, trunk muscle endurance, trunk muscle strength, static balance and quality of life in individuals with Adolescent Idiopathic Scoliosis (AIS) after Vertebral Body Tethering without Fusion (VBT) and Fusion Surgery. A period of 3 months to 3 years passed after the surgery for individuals between the ages of 11-18 who were diagnosed with AIS by the same surgeon; 20 individuals who had fusion surgery and 20 individuals who had VBT surgery were included. 77.5% of the individuals are women and 22.5% are men. Flexibility assessments of the individuals were made with a tape measure, range of motion using a universal goniometer (360°), trunk extensor-flexor muscle endurance using the Biering-Sorenson - Kraus Weber test, and postural oscillations with a single standing test and quality of life Scoliosis Research Society-22 revised (SRS-22r) scale and Short Form-36 (SF-36) scale were used. Lumbal region range of motion and flexibility, trunk extensor and flexor muscle endurance, trunk muscle strength, physical component score results of SF-36 were significantly higher in individuals who had VBT surgery with AIS than those who had fusion surgery with AIS. It has been determined that trunk rotation, lumbar region extension, flexion, lateral flexion range of motion are less in individuals who have undergone fusion surgery with AIS compared to individuals who have undergone fusion surgery. It is thought that more comprehensive determinations can be made in studies to be carried out with the large participation of individuals who have undergone VBT and fusion surgery diagnosed with AIS. In conclusion, VBT surgery should be performed more frequently and preoperative evaluation is needed for VBT surgery and fusion surgery.