Hemiparetik serebral palsi'li çocuklarda ayak-ayak bileği karakteristiklerinin ve kuadriseps kas gücünün denge ve fonksiyon üzerindeki etkisi
The effects of foot-ankle characteristics and quadriceps muscle strenght on balance and function in children with hemiparetic cerebral palsy
- Tez No: 631735
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEÇİL ÖZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışma Hemiparetik Serebral Palsi (SP)'li çocuklarda ayak- ayak bileği karakteristiğinin ve kuadriseps kas gücünün denge ve fonksiyon üzerindeki etkisini araştırmak amacıyla yapıldı. Çalışmaya yaş ortalamaları 12,33 olan 15 sağlıklı çocuk ve yaş ortalamaları 13,33 olan 15 hemiparetik SP'li çocuk dahil edildi. Bütün çocukların, ayak postür indeksi, naviküler düşme testi, naviküler yükseklik ölçümü yöntemleri kullanılarak ayak postürleri değerlendirildi. Pediatrik uzanma testi, pediatrik denge skalası ve süreli performans testleri ile denge ve fonksiyonel performansları ölçüldü. Manuel kas gücü testi ile kuadriseps kas gücü değerlendirildi. Ayak postürü ve kuadriseps kas gücü verileri ile denge ve fonksiyonel testler arasındaki ilişkiler incelendi.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effect of foot-ankle characteristics and quadriceps muscle strength on balance and function in children with Hemiparetic CP. Including 15 healthy children with avarage age of 12.33 years and 15 children with avarage age of 13.33 and hemiparetic CP were included in the study. Foot postures of all children were evaluated with foot posture index, navicular drop test and navicular height measurement. Balance and functional performances were measured with pediatric reach test, pediatric balance scale and timed performance tests. Quadriceps muscle strength was evaluated by manual muscle strength test. Relationships between balance and functional tests were examined using data on foot posture and quadriceps muscle strength.