Kızgın yağlı ısıtma kazanlarının bacalarından çıkan atık ısının elektrik enerjisine dönüştürülmesi
Conversion of waste heat from the chimneys of hot oil boiler to electrical energy
- Tez No: 631755
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM TİMUÇİN İNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu tez çalışmasında ortaya koymaya çalıştığımız konu enerji verimliği yani enerji tasarrufu yaparak atık ısıdan elektrik üretiminin nasıl gerçekleşebileceğini ortaya koymaktır. Tez çalışmasında Asfalt Üreten fabrikalarda bulunan kızgın yağlı ısıtma kazanlarının verimleri ve bacalarından çıkan atık gazlardan nasıl elektrik enerjisi elde edebilirizi çalışmak olacaktır. Bu bağlamda çalışmamız neticesinde İSFALT AYDINLI Fabrikasında bulunan 1.250.000 kcal/h' lik kızgın yağ kazanı incelenecektir. Bu kızgın yağ kazanı 2000 tonluk 2 adet bitüm tankını ısıtmaktadır. Bütün yıl boyunca 7 gün 24 saat çalışmaktadır. Kızgın yağ kazanı sonrasında bacadan atılan atık ısının nasıl elektrik enerjisine dönüştürüleceği ve işletmeye ne kadar katma değer getireceği hesaplanacaktır. Asfalt fabrikası için yapılan bu çalışma neticesinde çıkacak sonuçlar firmaya yol gösterici olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the subject we are trying to reveal is to reveal how energy production can be realized from waste heat by saving energy. In the thesis study, the efficiency of the hot oil boilers in the asphalt producing factories and how to obtain electrical energy from the waste gases from the chimneys will be studied. In this context, 1.250.000 kcal / h hot oil boiler in the İSFALT AYDINLI Factory will be examined. This hot oil boiler heats 2000 tons of 2 bitumen tanks. It works 24 hours a day, 7 days a year. How the waste heat threw from the chimney will be converted into electrical energy after the hot oil boiler and how much-added value it will bring to the business will be calculated. The results to be obtained as a result of this work for the asphalt plant will guide the company.