Hemşirelerde premenstrüel sendrom ile mental iyi oluşluk düzeyi arasındaki ilişkinin belirlenmesi
The relationship between premenstrual syndrome and mental well-being in nurses
  1. Tez No: 631756
  2. Yazar: KÜBRA ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. SEVDA KARAKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Araştırma Çorlu Devlet Hastanesi'nde 27 Mayıs 2020- 27 Haziran 2021 tarihleri arasında yürütülmüştür. Hastanede çalışan 18-55 yaş arasında menstrüel siklusu düzenli olan 300 kadın hemşire araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Araştırmada yapılan görüşmede 11 sorudan oluşan Tanıtıcı Bilgi Formu, Premenstrüel Sendrom Ölçeği (PMSÖ), Warwick Edinburgh Mental İyi Oluşluk Ölçeği (WEMİOÖ) kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler Statistical Package for Social Sciences (SPSS) for Windows 22.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir.Premenstrüel sendromun yarattığı olumsuz durumları ortadan kaldırmak veya semptomları azaltmak, hemşirelerin ilgili eğitimi ve danışmanlığı verip premenstrüel sendrom ile baş etmelerini sağlayabilmek için daha çok araştırma yapmak ve çözüm bulmak gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted in Çorlu State Hospital between May 27, 2020- June 27, 2021. The sample of the study consists of 300 female nurses between the ages of 18-55 working in the hospital with regular menstrual cycles. An Introductory Information Form consisting of 11 questions, Premenstrual Syndrome Scale, Warwick Edinburgh Mental Well-being Scale were used in the interview conducted in the study. The data obtained in the study were analyzed using the SPSS (Statistical Package for Social Sciences ) for Windows 22.0 program.It is necessary to do more research and find solutions in order to eliminate the negative situations caused by premenstrual syndrome or to reduce symptoms, to provide nurses with relevant training and counseling and to cope with premenstrual syndrome.