Üniversite öğrencilerinin sosyal kaygı düzeylerinin çeşitli değişkenlere göre incelenmesi
  1. Tez No: 63176
  2. Yazar: AYNUR EREN GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYDIN ANKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikolojik Danışma ve Rehberlik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET Bu araştırmada, üniversite öğrencilerinin sosyal kaygı düzeyleri çeşitli değişkenlere göre incelenmiştir. Araştırmada ele alınan bağımsız değişkenler cinsiyet, yaş, akademik başarı durumu, devam edilen fakülte, yaşamın çoğunun geçirildiği yerleşim birimi, anne ve babaların eğitim düzeyleridir. Bu araştırmanın evrenini, Kocaeli Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Hukuk Fakültesi ve Mühendislik Fakültesinin çeşitli bölümlerine kayıtlı öğrenciler oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemi ise, yine aynı fakültelerden tesadüf yöntemi ile seçilen 608 öğrenciden oluşmuştur. Araştırmanın amacını gerçekleştirmek için gerekli bilgiler, iki veri toplama aracı ile toplanmıştır. Araştırmanın bağımlı değişkeni olan sosyal kaygı düzeyini belirlemek için“Sosyal Durumlarda Kendini Değerlendirme Envanteri”; bağımsız değişkenler için araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Uygulamaya başlamadan önce Sosyal Durumlarda Kendini Değerlendirme Envanteri için önce yüz öğrenci üzerinde benzer ölçek yardımı ile geçerlik çalışması, daha sonra yine yüz öğrenciye yapılan tekrar test uygulaması ile güvenirlik çalışması yapılmıştır. IllAraştırma sonucunda elde edilen verilere, değişkenin türüne göre bağımsız gruplar için kullanılan t-Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi uygulanmıştır. Tek Yönlü Varyans Analizinde ilişkinin anlamlı çıkması durumunda ise, farkın hangi gruplar arasında olduğunu belirlemek için Tukey HSD Testi uygulanmıştır. Anlamlılık kontrolü için hata payı.05 olarak alınmıştır. Bu araştırmanın sonuçlarına göre, üniversite öğrencilerinin sosyal kaygı düzeylerinin ile cinsiyet, yaş, akademik basan durumu ve devam edilen fakülteye göre değişmediği ortaya çıkmıştır. Yaşamlarının çoğunu geçirdikleri yerleşim birimine göre öğrencilerin sosyal kaygı düzeyleri arasında anlamlı bir fark bulunmuş ve bu farklılığın büyük ve küçük kentler lehine olduğu saptanmıştır. Bundan başka, anne ve babalarının eğitim düzeylerine göre öğrencilerin sosyal kaygı düzeyleri arasında anlamlı bir fark bulunmuş ve bu farkın lise ve üniversite düzeyinde eğitime sahip olma lehinde olduğu saptanmıştır. IV
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, social anxiety levels of the students at university were investigated, according to some variables. Independent variables were gender, age, academic success, registered faculty, living areas where the students spent the most of their life time, parents' educational status. The population of this study consisted of the students of the technical education faculty, science arts faculty, economical administrical sciences faculty, law faculty and engineering faculty of Kocaeli University, who were registered in the various undergraduate programs of these. The sample of this study consisted of the 608 students which were randomly chosen. In order to fulfil the purpose of this study necessary data was collected by two different research instruments.“Inventory of Self-Evaluation in Social Stuations”was used to obtain data on the dependent variable which was social anxiety level. The data related to independent variables were collected by“Personal Information Form”which was developed by the researcher. Before the application, validity of Inventory Self-Evaluation in Social Situations" is obtained by using similar test method and its reliability is determined by means of test and re-test method on a group of hundred students.Depending on the variable type, for the independent samples, t-Test and One Way Variance Analysis were used to analyze the data we are determined. When one way variance analysis showed a meaningfull difference between two variables, Tukey HSD Test were applied to describe in what groups the difference was significant. Significance level was established at.05. According to the results of this research, a significant difference is not found social anxiety levels of the students among gender, age, academic success, registered faculty. Howewer, on the other hand, there is a significant difference among social anxiety level and the living areas where the students spent the most of their life time and the difference is in favour of the big and small cities and also, a significant difference was found between social anxiety level parents' educational status and in favour of parents' educational status in level of high school and university. VI