Göçmen olan ve olmayan ortaokul öğrencilerinin uyum düzeyleri (Ankara ilinde bir inceleme)
  1. Tez No: 63175
  2. Yazar: CANAN ASLAN SİPAHİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
ÖZET Bu araştırma, göçmen olan veolmayan ortaokul öğrencilerinin, genel sosyal ve kişisel uyum düzeylerinin öğrencilerin cinsiyetlerine, sınıflarına, anne-babanın öğrenim ve ailenin gelir düzeylerine göre değişip değişmediğini incelemek amacıyla yapılmış betimsel bir çalışmadır. Araştırma, 1995 -1996 öğretim yılında Ankara ili Pursaklar semtindeki Ayyıldız ve Faruk Duman İlköğretim okullarının VII. ve VIII. sınıflarında okuyan ve göçmen olan 110 öğrenci ile Altınova Beldesi, Altınova İlköğretim Okulu ve Karacaören Köyü Fikri İnal İlköğretim Okulunun VII. ve VIII. sınıflarında öğrenim gören göçmen olmayan 180 öğrenci olmak üzere, toplam 290 öğrenci üzerinde yapılmıştır. Göçmen olan ve olmayan ortaokul öğrencilerinin uyum düzeyleri (genel, sosyal ve kişisel)“Hacettepe Kişilik Envanteri”ile öğrencilerin (cinsiyeti, sınıfı, anne-babanın öğrenim ve ailenin gelir düzeyi) ile ilgili bilgiler araştırıcı, tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Forum”ile belirlenmiştir. Göçmen olan ve olmayan ortaokul öğrencilerinin uyum düzeyleri arasındaki farklar önce genel olarak sonrada cinsiyet, sınıf, anne-babanın öğrenim ve ailenin gelir düzeylerine göre test edilmiştir. Gruplar iki olduğunda ortalamalar arasındaki farklar T testi ile üçten fazla olduğunda“F”analizi (tek yönlü varyans analizi) Ne test edilmiştir.“F”değerinin önemli olduğu durumlarda, farkın hangi gruplardan kaynaklandığını bulmak için T testi uygulanmıştır. Araştırmada en az hata payı 0,05 olarak kabul edilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgular aşağıda özetlenmiştir. 1. Göçmen olup - olmamanın öğrencilerin genel, sosyal ve kişisel uyum düzeyleri üzerindeki etkisi önemli düzeyde (p>0,05) bulunmazken, sadece“sosyal norm”düzeyi üzerindeki etkisi önemli düzeyde bulunmuştur (P0,05). 3. Göçmen olan ve olmayan VII. sınıf öğrencilerinin genel sosyal ve kişisel uyum düzeyleri arasında önemli düzeyde bir fark gözlenmemiştir (p>0,05). 4. Göçmen olan ve olmayan VIII. sınıf öğrencilerinin genel ve kişisel uyum düzeyleri arasında önemli düzeyde bir fark bulunmazken (p>0,05), sosyal uyum düzeyleri arasında önemli düzeyde bir fark bulunmuştur (P0,05). 6. Annenin öğrenim düzeyine göre göçmen olmayan öğrencilerin genel ve kişisel uyum düzeyleri değişmekte iken (p0,05), göçmen olan annelerin öğrenim düzeyine göre öğrencilerin genel, sosyal ve kişisel uyum düzeyleri değişmemektedir (p>0,05). 7. Ailenin gelir düzeyine göre göçmen olmayan öğrencilerin genel ve sosyal uyum düzeyleri değişmez iken (p>0,05) kişisel uyum düzeyleri değişmektedir (p0,05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research is a descriptive study which was conducted with a view to examine whether general, social and personal adjustment levels of immigrant ande non-immigrant secondary school studensts vary according to their sexes, classes, parental education and familial income levels or not. Subject research has been onducted on a total number of 290 students, i.e. 110 immigrant stdunets attending VII. and VIII. classes of Ayyıldız and Faruk Duman Primary Education Schools at Pursaklar district of Ankara province, and 180 non-immigrant students attending VII. and VIII. classes of Altinova Primary Education School at Altinova district and Fikri inal Primary Education School at Karacaöğren village of Ankara province, in the school year 1995-1996. Adjustment levels (gneeral, scocial and personal) of immigrant and non-immigrant stdunets have been determined through“Hacettepe Presonality Inventory”whereas information related to students (sex, class, parantal education and familial income levels) have been established via“Personal Data Form”which was drawn up directly b the researcher. Differences between adjustment levels of immigrant and non immigrant secondary school students have been firstly tested in general terms and thereafter according to their sexes, classes, parental education and familial income levels. In the case of two groups, differences between mean values have been tested by“t”test. On the Other hand,“F”test (one way variance analysis) has been applied in the case of groups more than three. In the research, minimum error tolerance has been adopted as 0.05 Findings obtained from he study are summarized below. 1. Being immgrant or non-immigrant does not have any significant effect on general, social or personal adjustment levies of students (p>0.05; IIIthis characteristic has a significant effect only on“social norm”level (p0.05). 3. No significant differece has been observed between general, social and personal adjustment levels of imimgrant and non-immigrant students attending VII. class (p>0.05). 4. No significant difference has been observed between general and perosnal adjustment levels of imimgrant and non-immigrant students attending VIII. class (p>0.05). However, a significant difference has been deterrmined between their social adjustment levels (p0.05). 6. General and personal adjustment levels or non-immigrant students vary according to the educational level of their mothers (p0.05). in the case of immigrant students, general, social or personal adjustment levels do not vary according to the educational level of their mothers (p>0.05). 7. General and social adjustment levels of non-immigrant students do not vary according to the income level of their families (p>0.05), while a change is observed in thei personal adjustment levels (p0.05). IV