Genel lise ve meslek lisesi öğrencilerinin mesleki olgunluk düzeylerinin bazı değişkenlere göre incelenmesi
  1. Tez No: 63177
  2. Yazar: ALİ RIZA YAZAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM ETEM ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Bu araştırmada, lise öğrencilerinin sınıf düzeyi, cinsiyet, okul türü, gelir düzeyi ve ana-baba tutumlarına ilişkin özelliklerin mesleki olgunluk düzeyine etkileri incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini Haymana İlçesi Belediye sınırları içinde bulunan Haymana Lisesi, Haymana Endüstri Meslek Lisesi ve Haymana Kız Meslek Lisesi'nin I. ve III. sınıf düzeyinde okumakta olan toplam 236 öğrenci oluşturmaktadır. Bu çalışmada öğrencilere ilişkin değişkenlere ait bilgiler, kişisel bilgi anketi ile belirlenmiştir. Öğrencilerin Mesleki Olgun luk Düzeyi, Mesleki Olgunluk Ölçeği ile ve Ana-baba tutumları, Ana- baba Tutum Envanteri ile saptanmıştır. Araştırma verilerinin analizinde, mesleki olgunluk puanlarına ilişkin puanların aritmetik ortalama ve standart sapmaları bulun muştur. Ayrıca ana-baba tutum envanterinden elde edilen her tutum kategorisi için aritmetik ortalama ve standart sapma hesaplanmıştır. Gelir düzeyi ve ana-baba tutum ortalamaları ile mesleki olgunluk puanlan arasındaki farkların önem denetimi, tek yönlü varyans analizi yöntemiyle yapılmıştır.“F”değerinin önemli olması halinde“t”testi uygulanmıştır. Ayrıca sınıf düzeyi cinsiyet ve okul türü ile ilgili değişkenlerin önem denetimi“t”testi ile yapılmıştır. Ana-baba tutumlarına ilişkin olarak; ana-babası demokratik olan öğrencilerle ana-babası ilgisiz olan öğrencilerin mesleki olgunluk puanlan arasındaki fark ana-babası demokratik olan öğrenciler lehine önemli bulunmuştur. Ana-babası demokratik olan ile ana- babası otoriter olan öğrencilerin mesleki olgunluk puanlarıII arasındaki fark ise önemsiz bulunmuştur. Ayrıca ana-babası ilgisiz ve otoriter olan öğrencilerin mesleki olgunluk puanlan arasındaki fark da önemsiz bulunmuştur. Örnekleme giren tüm kız ve erkek öğrencilerin mesleki olgunluk puanlan arasındaki fark ise önemli bulunmuştur. Genel lise de kız ve erkek öğrencilerin mesleki olgunluk puanları arasındaki fark ise önemli bulunmamıştır. Sınıf düzeyine ilişkin olarak mesleki olgunluk puanlarının genel lisede I. ve III. sınıf arasındaki farkın önemli olmadığı bulun muştur. Meslek lisesine devam eden I. ve III. sınıf öğrencilerinin mesleki olgunluk puanları arasındaki fark ise III. sınıf lehine önemli bulunmuştur. Gelir düzeyine ilişkin olarak; mesleki olgunluk puanlan ile aşağıda gelir düzeyleri arasındaki fark önemli bulunmuştur. Bu gelir düzeyleri şunlardır: 10 milyon ve daha az - 1 1-20 milyon 10 milyon ve daha az - 21-30 milyon 10 milyon ve daha az - 31 milyon ve üzeri 11-20 milyon arası - 31 milyon ve üzeri --= Buna karşılık, mesleki olgunluk puanları ile aşağıdaki gelir düzeyleri arasındaki fark önemsiz bulunmuştur. 11-20 milyon arası - 21-30 milyon 21-30 milyon arası - 31 milyon ve üzeri
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY In this research, it was in vestigated in what extent class level, gender, kind of school, income level and attitudes of parents of high school students influenced their level of career maturity. The sample of the research contained 236 students who are from first and third grades of Kız Meslek Lisesi, Endüstri Meslek Lisesi and Haymana Lisesi that are with the borders of municipality of in Haymana province. In this study, informations related with students were obtained with Kişisel Bilgi Anketi to the scale. Career maturity level of students was measured with Mesleki Olgunluk Ölçeği and attitudes of parents were obtained with Ana-baba Tutum Envanteri. While analysing data of the research, average and standard deviation of the scores of career maturity were gained. In addition, for each category of attitudes of parents average and standard deviation were calculated. Analysis of variance were used in order to test the difference averages of between career maturity and income level, attitudes of parents.“t”-test were conducted in condition that“F”value was sinificant, besides this, for variables related with class level, gender and kind of school testing of significance was made with“t”-test. In relation to the attitudes of parents, students with democratic parents and careless parents, The difference between career maturity scores of students whose parents democratic and that of students with careless parents were found out more significant for students whose parents are democratic. The difference between career maturityIV scores of students with democratic parents and that of student with authoritarian parents were found out as non-singificant. The difference between career maturity scores of girls and that of boys included in the sample was found out as significant. In general Lycee the difference between career maturity scores of girls and that of boys wastn't found out significant. As for the class level, the difference between career maturity scores of first grade and that of third grade in normal high school was found out as non-significant and in career high school it was more significant for third grade. As for income level, the difference between career maturity scores and following income levels was found out as significant. These income levels are; Between 10 m and below less - 11-20 m Between 10 m and below less - 21-30 m Between 10 m and below less - 31 m and more Between 11-20 m - 31 m and more However, the difference between career maturity scores and following income levels was found out as non-significant. These income levels are; Between 11-20 m and 21-30 m Between 21-30 m and 31 m and more