Hemşirelerin enerji düzeylerinin iş performansına etkisi
The effect of nurses' energy levels on job performance
- Tez No: 631780
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTOLAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırma hemşirelerin enerji düzeyleri ile iş performansları arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte gerçekleştirilmiştir. Bu amaç kapsamında Kişisel Bilgi Formukişisel bilgi formu , İnsan Enerjisi Ölçeği ve Hemşireler İçin İş Performansı Ölçeğinden oluşan veri toplama araçları ileanket çalışması İstanbul ilinde faaliyet gösteren bir özel ve bir devlet hastanesinde Haziran 2019 - Ağustos 2020 tarihleri arasında uygulanmış olup, anket toplam 277 hemşire tarafından doldurulmuştur. Araştırma verileri SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma katılımcılarının %14,8'ini 20-25 yaş aralığındaki hemşireler oluştururken, 26-30 yaş aralığı için bu oran %53,4 olarak, 31-35 yaş aralığı için ise %16,6 olarak gerçekleşmiştir. Katılımcıların %15,2'sini ise 36 yaş ve üzeri hemşirelerden oluşturmaktadır. Yaş ortalaması 29, %77,3'ü kadın hemşirelerden oluşmaktadır. %73,6'sının çocuğunun olmadığı, %81,2'sinin lisans mezunu olduğu, % 66,8'inin mesleği isteyerek seçtiği ve son olarak %51,3'ünün mesleği severek yaptığı saptanmıştır. Analiz sonuçları hemşirelerin insan enerji düzeylerinin literatürde mevcut diğer araştırmalar ile karşılaştırıldığında diğer sektörlerde faaliyet gösteren firmalarda görevli çalışanlara göre nispi olarak düşük olduğunu, diğer taraftan, iş performansı düzeylerinin ise nispi olarak yüksek olduğunu göstermektedir. Hemşirelerin enerji düzeylerinin yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu, çocuk sayısı, kurum, çalışılan servis, aylık nöbet sayısı ile mesleğini isteyerek seçme ve isteyerek yapma durumu gibi değişkenlere göre farklılaşmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in a descriptive and relationship-seeking type to examine the relationship between nurses' energy levels and job performance. Within the scope of this purpose, data collection tools consisting of Personal Information Form, Human Energy Scale and Job Performance Scale for Nurses have been applied in a private and a public hospital operating in Istanbul between June 2019 - August 2020, and the questionnaire has been filled out by a total of 277 nurses. The research data has been analyzed using the SPSS program. The research participants are between the ages of 26-30 and 53.4% of them are nurses. The average age is 29 and 77.3% of them are female nurses. In addition, it has been determined that 73.6% do not have children, 81.2% have undergraduate degree, 66.8% chose the profession willingly and finally 51.3% do it fondly. When compared to other studies available in the literature, the results of the analysis show that the energy levels of nurses are relatively low compared to those working in companies operating in other sectors, while their job performance levels are relatively high. It has been concluded that the nurses' energy levels did not differ according to variables such as age, gender, marital status, educational status, number of children, institution, department worked, the number of shifts per month, the status of willingly choosing and doing voluntarily.