Grupla iletişim becerileri eğitiminin üniversite öğrencilerinin iletişim beceri düzeylerine etkisi
  1. Tez No: 63180
  2. Yazar: FULYA YÜKSEL ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SÜLEYMAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
ÖZET Bu araştırmada, iletişim becerileri eğitimi programının üniversite öğrencilerinin iletişim beceri düzeylerine etkisi incelenmiştir. Araştırma, 1995-1 996 öğretim yılında Kocaeli Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi, Mühendislik Fakültesi ve Fen-Edebiyat Fakültesi Elektrik Öğretmenliği, Makine Öğretmenliği, Elektronik-Bilgisayar Öğretmenliği, Elektrik Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği ve Matematik Bölüm ve Anabilim dallarının birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü sınıflarında okuyan ve İletişim Becerileri Eğitimi Programına gönüllü olarak katılmak isteyen öğrenciler arasından seçilen 32 denekle yürütülmüştür. Araştırmada biri deney, diğeri kontrol grubu olmak üzere iki gruptan oluşan öntest ve sontest deseni kullanılmıştır. Araştırmada, üniversite öğrencilerinin“İletişim Beceri Düzeylerini”ölçmek için Korkut(1 996) tarafından geliştirilen“İletişim Becerilerini Değerlendirme Ölçeği”kullanılmıştır. Bu çalışmada, deneysel işlemde uygulanmak üzere 12 oturumluk“İletişim Becerileri Eğitimi Programı”hazırlanmıştır. Deney grubuna 12oturumluk iletişim beceri eğitimi verilmiştir. Kontrol grubuna ise herhangi bir işlem yapılmamıştır. Araştırmada, deneysel işlemden elde edilen verilerin analizinde bağımsız gruplar için kullanılan t-testi uygulanmıştır. Araştırma bulguları, iletişim Becerileri Eğitimi Programına katılan öğrencilerin iletişim beceri düzeylerinin bu programa katılmayan öğrencilerin iletişim beceri düzeylerinden yüksek olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the effect of Communication Skills Training Program upon Communication Skill Levels of University Students has been investigated. The research has been carried out with 32 sample population chosen through students from Kocaeli University - Faculties of Technical Education, Engineering and Science and Literature - Departments of Electricity Teacher's Degree, Mechanics Teacher's Degree, Electronics- Computer Teacher's Degree, Mathematics, Electricity Engineering, Industrial Engineering - freshman, second, third and last classes in 1995- 1996 Academic Year, who attended this Communication Skills Training Program voluntarily. In the research, pre-test and final-test motives consisting of two groups, one was experimental and the other was control group were used. In order to measure the“Communication Skill Levels of the Students”in the research, a measurement scale called“Survey of Evaluating Communication Skills”improved by Korkut (1996) is conducted. IllIn this study, a“Communication Skills Training Program”with 12 sessions was prepared to apply in experimental issue. The Experimental Group were trained through this program in 12 sessions. Any process applied to the Control Group. In the analysis of data obtained by experimental operation t-test was used therof. The research pointed out that communication skill levels of students who attended the Communication Skills Training Program were higher than the remaining part. IV