Grup rehberliğinin ilkokul II. devre öğrencilerinin problemlerine ve benlik kavramlarına etkisi
- Tez No: 63179
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Bu araştırmanın amacı, grup rehberliğinin ilkokul II. devre (4. ve 5. sınıf) öğrencilerinin problemleri ve benlik kavramı düzeylerine etkisini araştırmaktır. Bu araştırma Ön Test - Son Test Deneme ve Kontrol Grup (Split-Plot-t Design) 2x2 faktörlü (iki grup ve iki ölçüm) ve tekrar ölçümlü desene dayalı deneysel bir çalışmadır. İlkokul 4. ve 5. sınıf öğrencilerinin problemleri araştırıcı tarafından geliştirilen Problem Tarama Listesi ile benlik kavramı düzeyleri de Piers-Harris (1974) tarafından geliştirilen; Türkçe'ye uyarlaması özyürek (1983) ve Çataklı ve öner (1987) tarafından yapılan Benlik Kavramı ölçeği ile ölçülmüştür. Araştırma, 1996-1997 öğretim yılında Giresun Cumhuriyet İlköğretim Okulu 4. ve 5. sınıf daki öğrencilerden Problem Tarama Listesi Puanı yüksek ve Benlik Kavramı ölçeği puanı düşük 80 öğrenci üzerinde yapılmıştır. Araştırmanın deseni gereği, 80 öğrenci 20'şer kişilik dört gruba ayrılmış ve bu grupların ikisi deney grubu, ikisi ise kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Deney grubu oniki haftalık grup rehberliği uygulamasına tabii tutulmuştur. Kontrol grubuna ise herhangi bir işlem yapılmamıştır. Elde edilen verilerin analizinde iki parçalı desene uygun olarak geliştirilmiş tekrarlanmış ölçümler için tek faktör üzerinde iki boyutlu varyans analizi (F-testi) uygulanmıştır. Elde edilen bulgular, grup rehberliği uygulamasının genel olarak, öğrencilerin benlik kavramı düzeylerini artırdığını ve problemlerini azalttığını ortaya koymaktadır. Benzer şekilde, grup rehberliği uygulamasının, Problem Tarama Listesi'nin alt problem alanlarından Sağlık ve Beden Gelişimi, Okul Yaşamı, Benlik ve İç Yaşamı, Gelecek Yaşamı ve Arkadaşlık ve Başkaları ile İlişki Kurma problem alanlarındaki problemlerini azaltmada etkili olduğu görülmüştür. Ancak Problem Tarama Listesi'nin alt problem alanlarından Aile Yaşamı problem alanındaki problemleri üzerinde etkili olmamıştır. ııı
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the effect of Group Guidance on fourth and fifth grade elementary school students' problems and self-concept. This study was an experimental study using 2x2 factorial design with an experimental group and a control group and pre-test and post-test measures. Students' problems were measured by using The Problem Checklist developed by researcher and self-concept were measured by using Self-Concept Scale adapted from The Piers-Harris Children's Self-Concept Scale. The Piers- Harris Children's Self-Concept Scale was adapted by özyürek (1983) and Çataklı and Öner (1987). Subjects for this study were 80 fourth and fifth grade students ( with high problem scores and low self-concept scores) from Cumhuriyet İlköğretim Okulu in Giresun province. Subject were assigned four groups, 20 students in each group. Two groups were experimental groups receiving group guidance and two others were control groups receiving no treatment. The Problem Checklist and Self-Concept Scale were administered to both groups just before the Group Guidance started for experimental group. Data were analyzed by employing repeated measures analysis of variance. Findings indicated that Group Guidance resulted in improvements in self-concept scores and a significant decrease in problem scores of fourth and fifth grade students. Group Guidance showed a significant decrease in students' problem for Health and Physical Development, School Life, Self and Internal Life, Future Life, Friendship and Establishing Relations with Others sub-scales. However, Group Guidance had no effect on students' problems in Family Life sub-scale of The Problem Checklist IV