Kapadokya bölgesi kilise freskleri ve fresklerin yüksek baskı tekniği ile yorumlanması
The Church frescos of Cappadocia region and of the frescos with high press technique comment
  1. Tez No: 63183
  2. Yazar: SELMA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İHSAN ÇAKICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Kapadokya Bölgesi kilise freskleri Anadolu'daki Ortaçağ resim sanatını en iyi şekilde yansıtmaktadır. Kilise fresklerinde; İsa'nın, Meryem'in, azizlerin hayatına ilişkin konuların işlendiği İncil sahnelerinde hep benzer konular işlenmesine rağmen yine de, kiliselerin yapıldıkları dönemlere göre farklılık gösteren süsleme stilleri bulunmaktadır. Kilise freskleri, süslemelerinde kullanılan renk, biçim ve kompozisyon yönünden birbirlerinden ayrılmaktadır. Kapadokya Bölgesi kiliselerini süsleyen, çarpıcı renkleri ve zengin konuları ile insanları büyüleyen fresklerin mitolojik konuları hem basılı kaynakların taranması hem de yörenin gezilmesi ile incelenmiş ve freskler renk, biçim ve kompozisyon açısından analiz edilmiştir. Fresklerin çeşitli etkilerle özellikle dokuya ilişkin değişimi ve doku araştırmalarında malzemeyi kullanmada yeni olanaklar sunabileceği düşüncesi ile seçilen yüksek baskı tekniği ile uygulamalar yapılmıştır. Ağaç, linol ve karışık teknik (ağaç+linol) ile arzu edilenden daha iyi sonuçlar elde edilmiştir. Kilise fresklerinden alınan detaylar; bölgenin coğrafik özelliklerinden ve kiliselerin mimari öğelerinden de yararlanılmak suretiyle öz ve biçim açısından çağdaş yorumlara ulaşılmıştır. içeriğe uygun olarak oyma uçlarının ve renkleri kurumadan üst üste basarak renklerin birbirlerini tam olarak resim yüzeyindealmaması ile elde edilen dokusal etkilerinde özgün bir dile ulaşma çabalarında önemli rolleri olmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Cappadocia Region chapel wall paintings reflect the Medieval art perfectly. Although, approximately the same themes are depicted in Bible scenes from Jesus', Virgin Mary's and Saint's lives, some different decoration styles can be observed in accordance with the period during which the chapel has been constructed. Chapel wall paintings vary with respect to their colors, forms and compositions. The mythological themes of the fascinating colorful and multithematic wall paintings of Cappadoccia Region have been examined personally and they have been analyzed according to their colors, forms and compositions. By considering the alterations that have occurred on the wall paintings, several applications have been tried with the advanced pressing technology based on the idea that it would submit new possibilities about using materials in tissue examinations. Wood, linole and mixed type technique (wood+linole) have presented better results. The details from wall paintings have-been interpreted with respect to the modern forms -regarding the geographical peculiarities of the region and structural elements of the chapels. The carving points suitable fot 4he-eontent and printing effects, that are obtained by printing the colors one after anotherIV while they are still wet, have contributed to the efforts about acquaring an original style.