Geriatrik olgularda yürüyüş parametrelerinin düşme ve denge ile ilişkisi
The relationship between falls history and balance on gait in older people
  1. Tez No: 631831
  2. Yazar: ÜMİT YEŞİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL GELECEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Çalışma yaşlı bireylerin yürüyüş özelliklerinin belirlenmesi ve yürüyüş özelliklerinin düşme ve dengeyle ilişkisinin araştırılması amacıyla yapıldı. Yöntem: Çalışmaya 65 yaş üzeri 105 olgu dahil edildi. Olguların son 6 aydaki düşme sayıları kaydedildi. Yürüyüş özelliklerinden yürüme hızı (4 m yürüme testi), adım uzunluğu ve kadans değerlendirmeleri yapıldı. Dinamik denge (Kararlılık Sınırları İndeksi-KSİ) ve statik denge (Postural Stabilite-PS ve Duyusal Etkileşim Denge Testi-DEDT) değerlendirmeleri için Biosway Taşınabilir Denge Sistemi kullanıldı. Alt ekstremite kas kuvvet değerlendirmesi (Kuadriseps Femoris ve Tibialis Anterior kasları) taşınabilir dinamometre ile yapıldı. Bulgular: Olguların ortalama yürüme hızı 1,23m/sn, adım uzunluğu 0,55m ve kadans 107,9adım/dk olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: The study was conducted to determine the gait characteristics of elderly individuals and to investigate the relationship between gait characteristics balance and falls history. Method: 105 older participants aged over 65 years were included in this study. Falls history in the past 6 months were recorded. Walking velocity (4m walking test), step length, and cadence were assessed as gait parameters. Portable Biodex Balance System was used to assess dynamic (limits of stability-LoS) and static (Postural stability-PS and Clinical Test of Sensory Integration-CTSI) balance performance. Muscle strength measurements (quadriceps and tibialis anterior muscles) were evaluated using a portable dynamometer. Results: We found that the average walking velocity was 1.23m/sec, the step length was 0.55m, and the cadence was 107.9steps/min in subjects.