Lomber ponksiyon yapılan normal basınçlı hidrosefalili olgularda ev egzersiz programının yürüyüş özellikleri, denge ve performansına etkisi
The effect of a home-based exercise program on gait characteristics, balance, and performance in patients with normal pressure hydrocephalus applied with lumbar puncture
- Tez No: 957455
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL GELECEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Geriatri, Physiotherapy and Rehabilitation, Geriatrics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Çalışmamız, lomber ponksiyon (LP) yapılan idiyopatik normal basınçlı hidrosefalili (iNBH) hastalarda ev temelli egzersiz programının yürüyüş, denge özellikleri ve fonksiyonellik üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yapıldı. Araştırmaya LP uygulanan 65-91 yaş aralığında toplam 31 iNBH'li olgu dahil edildi. iNBH'li hastalar randomize edilerek ev egzersiz grubu (n=16) ve kontrol grubu (n=15) şeklinde 2 gruba ayrıldı. Ev egzersiz grubuna egzersiz programı öğretildi ve egzersiz açıklamalarının olduğu broşür verildi, haftada 3 gün olacak şekilde 10 hafta boyunca egzersizler sürdürüldü. Kontrol grubuna rutin izlem dışında bir işlem yapılmadı. Tüm olguların yürüyüş ve denge özellikleri başlangıçta, LP sonrası 1. günde ve 10 hafta sonunda, fonksiyonel bağımsızlık skorları ise başlangıçta ve 10 hafta sonunda değerlendirildi. Tüm olgular dahil edilerek yapılan analizde LP'nin 1.günde yürüyüş özelliklerinden yürüme hızı, çift adım uzunlukları ve kadansı artırdığı, denge özelliklerinden postüral stabilite indeksi, düşme riski indeksi ve gözler kapalı sert zemin hariç duyusal etkileşim denge testi (DEDT) indekslerini geliştirdiği belirlenmiştir (p0,05). Araştırmamız LP işleminin iNBH'li olgularda ilk 24 saatte yürüme özellikleri ve denge özelliklerini geliştirdiğini göstermiştir. LP işlemine ilave edilen ev tabanlı egzersiz programının denge özelliklerini ve fonksiyonelliği geliştirdiği ayrıca düşme riskini azalttığı belirlenmiştir. iNBH'li olgularda LP ile birlikte uygulanan egzersiz programı şant cerrahisine önemli bir alternatif oluşturabilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of a home-based exercise program on gait, balance characteristics, and functionality in patients with idiopathic normal pressure hydrocephalus (iNPH) undergoing lumbar puncture (LP). A total of 31 iNPH patients aged 65–91 years who underwent LP were included in the study. Patients were randomized into a home exercise group (n=16) and a control group (n=15). The home exercise group was taught an exercise program, provided an instructional brochure, and performed exercises three days a week for 10 weeks. The control group received only routine follow-up care. Gait and balance characteristics of all patients were assessed at baseline, on the first day post-LP, and at the end of 10 weeks, while functional independence scores were evaluated at baseline and 10 weeks. Analysis including all patients revealed that LP significantly improved gait characteristics, including walking speed, stride lengths, and cadence, as well as balance characteristics, including postural stability index, fall risk index, and sensory interaction balance test (CTSIB) indices (except for eyes closed on a firm surface) on the first day post-LP (p0.05). Our study demonstrates that LP improves gait and balance characteristics in iNPH patients in the first 24 hours. Additionally, a home-based exercise program combined with LP enhances balance characteristics and functionality while reducing fall risk. In cases of iNBH, an exercise program combined with LP may be a significant alternative to shunt surgery.