Hz. Muhammed'i diğer peygamberlerden ayıran özellikleri
Specifications of Hz. Muhammad that makes him different from other prophets
  1. Tez No: 631852
  2. Yazar: ALİ TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Allah yarattığı insanları başıboş bırakmamış, hem dünyevî hem de uhrevî ihtiyaçlarını karşılamak için onlara her türlü imkânı sağlamıştır. Bunun için de onlara peygamberler göndermiştir. Bu bakımdan Allah'ın emirlerini insanlara ulaştırmak için gönderilen peygamberlere inanmak, İslâm dininin inanç esaslarındandır. Allah'ın görevlendirmiş olduğu peygamberler, insanların hayatı anlamlandırmalarına yardım eden ve onlara kulluğu öğretip huzura kavuşmalarını sağlayan önderlerdir. Bu sebeple onlar Allah'ın en seçkin kullarıdır. Peygamberler sıradan insanlar olmadıkları için de Allah onları diğer insanlardan ayıran bir takım özelliklerle donatmıştır. Fakat bütün âlemlere rahmet olarak gönderilen son peygamber Hz. Muhammed'e daha farklı bir takım özellikler bahşetmiştir. Sıdk, emanet, tebliğ, fetânet ve ismet, bütün peygamberlerin ortak özellikleridir. Zira Allah'ın peygamberler göndermesinin amacı, insanların onlara tabi olmaları ve böylece ilahî buyruklara uymaları olduğu için bu mesajları ileten peygamberlerin vahyi gizlemeksizin, tebliğ etmelerinin yanı sıra her hususta doğru, güvenilir, son derece zeki ve hem bedeni hem de nefsî açıdan masum olmaları gerekir. Hz. Muhammed'e, bu özelliklerin dışında başka bazı özellikler de verilmiştir. Peygamberlerin sonuncusu olması, nübüvvetinin evrensel olması ve şeriatının kıyamete dek baki kalacak olması, bu özelliklerin bazılarıdır. Bu çalışmada, konunun kavramsal boyutuna giriş bölümünde değinildikten sonra birinci bölümde peygamberlik ve Hz. Muhammed'in peygamberliğinin ispatı; ikinci bölümde ise peygamberlerin ortak sıfatları ve Hz. Muhammed'i diğer peygamberlerden ayıran özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Allah has not left the people he has created adrift, he has provided them with all kinds of opportunities to meet both worldly and otherworldly needs. So he sent to them messengers. In this respect, believing in the prophets who were sent to convey the commands of Allah to the people is one of the principles of belief in the religion of Islam. The prophets sent by Allah are the leaders who help people make sense of life and teach them servitude of Allah and peace. For this reason, they are the most distinguished servants of Allah. Since prophets are not ordinary people, Allah has equipped them with a number of characteristics that distinguish them from other people. But the last prophet, who was sent as a mercy to all the Worlds, was Hazrat Mohammed. He bestowed on Muhammad a number of different qualities. Sidq, entrust, communique, superior intelligence and moral are common features of all prophets. Because the purpose of Allah's sending prophets is that people should follow them and thus follow the divine torments, the prophets who convey these messages must be truthful, trustworthy, highly intelligent and innocent in every respect, in every respect, as well as to convey the revelation without concealing it. Hz. Mohammed was given some other features besides these features. The fact that he is the last of the prophets, that his prophethood is universal, and that his Sharia will remain intact until the day of resurrection are some of these characteristics. In this study, after the conceptual dimensions of the subject are mentioned in the introduction section, in the first section the prophethood and the proof of Prophethood; in the second section the common attributes of the prophets and the Prophet. The characteristics that distinguish Muhammad from other prophets have been studied.