Elektronik kambiyo senetleri
Electronic negotiable instruments
- Tez No: 631855
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRETTİN ÇAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Ticaret Hukuku) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Finansal teknolojiler ve ödemeler alanlarında yaşanan gelişmeler, yeni yöntemlerin ortaya çıkmasının yanı sıra mevcut yöntemlerin de farklı görünümlere kavuşmasına yol açmaktadır. Bu kapsamda, ödeme ve kredi aracı niteliği taşıyan kambiyo senetlerinin de günümüz teknolojilerine uygun olarak yeniden yapılandırılması gerekmektedir. Zira bu senetlere ilişkin kurallar bir asırdan uzun bir süredir gelişim göstermediğinden, kambiyo senetleri pratiği de çağın gerisinde kalmış ve bu senetlerin kullanımı giderek azalmıştır. Bu çalışmada, kambiyo senetlerine ilişkin eksikliklerin giderilebilmesi amacıyla önerilen elektronik kambiyo senetleri incelenmiştir. Islak imzanın güvenli elektronik imzayla işlevsel denkliği temelinde elektronik kambiyo senetlerinin düzenlenmesi ve tedavülü üzerinde durulmuş olup mevzuat önerilerine de yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Developments in the areas of financial technologies and payments promote the emergence of new methods as well as reforming the existing methods. In this context, it is necessary to restructure the bills of exchange, which qualify as payment and credit instruments, in accordance with the current technologies. The practice of bills of exchange has fallen behind the age and their usage has gradually decreased due to the lack of development of rules regarding these securities more than a century. In this study, electronic bills of exchange are examined which are proposed in order to overcome the deficiencies related to bills of exchange. The issuance and negotiation of electronic bills of exchange are evaluated based on the functional equivalence of secure electronic signature to wet-ink signature, and regulatory suggestions are also posed.