Çocukluk çağı travmasının erken dönem uyumsuz şemalar ve stresle başa çıkma tarzına etkisi
The effect of childhood trauma on early maladaptive schemas and stress coping style
- Tez No: 631923
- Danışmanlar: PROF. DR. KADRİYE ESİN CANTEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmada, çocukluk çağı travmalarının erken dönem uyumsuz şemalar ve stresle başa çıkma tarzlarına etkisi incelenmiştir. Ek olarak, erken dönem uyumsuz şema alanları ve stresle başa çıkma tarzları arasındaki ilişki de ortaya konmuştur. Çalışma örneklemini 18-61 yaş aralığında (Mode=18-28 yaş) İstanbul ilinde ikamet eden 430 (330 kadın, 100 erkek) katılımcı oluşturmaktadır. Öz bildirim anketleri aracılığıyla veriler toplanmıştır. Çocukluk Çağı Travması Ölçeği (Şar ve diğerleri, 2012), Young Şema Kısa Form-3 (Soygüt, Karaosmanoğlu ve Çakır, 2009), Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği (Şahin ve Durak, 1995) kullanılmıştır. Araştırma sonuçları, çocukluk çağı travmasının erken dönem uyumsuz şemaları etkilediğini göstermiştir. Ancak çocukluk çağı travmasının stresle başa çıkma tarzları üzerindeki etkisine bakıldığında etkinin sınırlı olduğu saptanmıştır. Ayrıca, bu çalışmada erken dönem uyumsuz şemalar ve stresle başa çıkma tarzı arasında da ilişki olduğu belirtilmiştir. Bu bulgular ışığında, sonuçlar alternatif açıklamalar göz önüne alınarak tartışılmıştır. Çalışmanın bulguları tartışılmış ve literatürdeki ilgili çalışmalar ışığında alternatif açıklamalar yapılmıştır. Ayrıca klinik uygulamalar, sınırlılıklar ve daha ileri araştırmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of childhood traumas on early maladaptive schemes and coping styles were investigated. In addition, the relationship between early incompatible schema areas and styles of coping with stress has been revealed. The sample of the study consists of 430 participants (330 females, 100 males) residing in Istanbul between the ages of 18-61 (Mode= 18-28 years). Data were collected through self-report questionnaires. Childhood Trauma Scale (Şar ve diğerleri, 2012), Young Schema Short Form-3(Soygüt, Karaosmanoğlu, Çakır, 2009), Stress Coping Styles Scale (Şahin, Durak, 1995) were used in this study. Research results have shown that the early stages of childhood trauma affects incompatible schemes. However, when looking at the impact of childhood trauma stress coping styles were found to be less of an effect. In addition, it was stated in this study that there was a relationship between early maladaptive schemes and stress coping style. In the light of these findings, the results are discussed considering alternative explanations. The findings of the study were discussed and alternative explanations were made in the light of related studies in the literature. Also in this study, clinical applications, limitations and suggestions are presented for further research.