Cinsel saldırı suçu hükümlülerinde çocukluk çağı travmaları ile dissosiyatif yaşantılar, kendilik algısı ve erken dönem uyum bozucu şemalar arasındaki ilişkilerin değerlendirilmesi
Evaluation of the relations between childhood trauma and dissociative experiences, self-perception, and early maladaptive schemes in sexual assault convicts
- Tez No: 749361
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDİNÇ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, cezaevinde cinsel saldırı suçlarından hüküm giymiş olan erkek hükümlülerde çocukluk çağı travmaları ile dissosiyatif yaşantılar, kendilik algıları ve erken dönem uyum bozucu şemalar arasındaki ilişkilerin değerlendirilmesidir. Çalışmamızda cezaevinde cinsel saldırı suçu sebebiyle bulunan erkek hükümlüler deney grubunu ve bu deney grubuyla eğitim, yaş ve cinsiyet açısından eşleştirilen katılımcılar ise kontrol grubunu oluşturmaktadır. Bu doktora tez çalışmasının deney grubunu Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü İstanbul/Maltepe L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda hükümlü olarak bulunan 189 erkek birey oluşturmaktadır. Deney grubuyla yaş, cinsiyet ve eğitim parametreleri açısından eşleştirilmiş 147 yetişkin erkek ise araştırmamızın kontrol grubunu oluşturmaktadır. Bu çalışmanın örnekleminde toplam 336 yetişkin erkek birey yer almaktadır. Deney grubunun %46'sı sadece cinsel saldırı suçundan, %54'ü ise hem cinsel saldırı hem de öldürme, yaralama ve uyuşturucu suçlarından hükümlüdür. Ş.A. ve E.Ö. tarafından oluşturulan Kişisel Bilgi Formu ile Çocukluk Çağı Ruhsal Travma Ölçeği (CTQ), Dissosiyatif Yaşantılar Ölçeği (DES), Rosenberg Benlik Saygısı Değerlendirme Ölçeği (RBSÖ) ve Young Şema Ölçeği Kısa Formu (YSQ-SF3) olmak üzere toplam beş veri toplama aracı yüz yüze görüşülerek tamamlanmıştır. Deney grubunda yer alan 189 hükümlünün 99 (%52.39)'unun, kontrol grubunda yer alan 147 kişinin ise 12 (%8.17)'sinin DES kesme puanı 30 ve üzeri tespit edilmiş olup bu sonuç patolojik düzeyde dissosiyatif yaşantıların varlığına işaret etmektedir. Deney grubunda yer alan cinsel saldırı hükümlülerinin 180 (%95.23)'inin en az bir çocukluk çağı travması bulunduğu, 154 (%81.48)'ünün duygusal ihmal, 140 (%74.07)'ının duygusal istismar, 121 (%64.02)'inin fiziksel ihmal, 91 (%48.14)'inin fiziksel istismar ve 70 (%37.03)'inin ise cinsel istismar travması olduğu belirlenmiştir. Deney grubunun 168 (%88.88)'i çok tip travma, 12 (%6.34)'si ise tek tip travma bildirmiştir. DES kesme puanı 30 ve üzeri olan hükümlülerin çocukluk çağı travmaları sosyal izolasyon, terk edilme ve duygusal yoksunluk şema düzeyleri DES kesme puanı 30'un altında olan hükümlülere göre daha fazlayken, benlik saygıları ise bu gruba göre daha düşüktür. Deney grubunun; çocukluk çağı travmaları, dissosiyatif yaşantıları ve erken dönem uyum bozucu şemaları kontrol grubuna göre daha fazlayken, benlik saygısı düzeyleri ise daha düşüktür. Cezaevinde geçirilen süre arttıkça hükümlülerin dissosiyatif yaşantılarının, sosyal izolasyon, terk edilme ve duygusal yoksunluk şemalarının da artış gösterdiği tespit edilmiştir. 18-30 yaş aralığındaki hükümlülerin dissosiyatif yaşantıları, terk edilme ve duygusal yoksunluk erken dönem uyum bozucu şemaları 31 yaş ve üzerindeki hükümlülere oranla daha fazladır. Ayrıca fiziksel ve cinsel istismar bildiren erkek hükümlülerin dissosiyatif yaşantıları ve erken dönem uyum bozucu şemaları, fiziksel ve cinsel istismar bildirmeyenlere oranla daha fazlayken benlik saygıları ise daha düşük seviyededir. Sonuç olarak, psikotravmatoloji ve klinik adli psikoloji açısından kronik çocukluk çağı travmalarının etkisiyle gelişen dissosiyatif bozuklukların adli psikiyatrik açıdan yapılacak olan klinik görüşmeler ve psikometrik ölçümlerle; nevroz-psikoz ayrımı, malulen emeklilik, vesayet altına alma, malpraktis, ceza ve hukuki ehliyet kriterleri bakımından değerlendirilmesi temel bir önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to evaluate the relationships between childhood traumas and dissociative experiences, self-perceptions and early maladaptive schemas in male convicts convicted of sexual assault crimes in prison. In our study, male convicts in prison for the crime of sexual assault constitute the experimental group, and the participants matched with this experimental group in terms of education, age and gender constitute the control group. The experimental group of the research consists of 189 male individuals who are convicted in the Ministry of Justice, General Directorate of Prisons, Istanbul/Maltepe L Type Closed Prison. The control group of this study consists of 147 adult males matched with the experimental group in terms of age, gender and education parameters. A total of 336 adult male individuals are included in the sample of this study. 46% of the experimental group were convicted of only sexual assault, 54% of them were convicted of both sexual assault and murder, injury and drug crimes. Total of five data collection tools, namely the Personal Information Form created by S. A. & E. O., Childhood Trauma Questionnaire (CTQ), the Dissociative Experiences Scale (DES), the Rosenberg Self-Esteem Scale (RSES), and the Young Schema Questionnaire-Short Form (YSQ-SF3), were completed. DES cut-off score of 99 (52.39%) of 189 convicts in the experimental group and 12 (8.17%) of 147 people in the control group was found to be 30 and above, and this result indicates the presence of pathological dissociative experiences. 180 (95.23%) of the sexual assault convicts in the experimental group had at least one childhood trauma, 154 (81.48%) were emotional neglect, 140 (74.07%) were emotional abuse, 121 (64.02%) were physical neglect, 91 (4814%) physical abuse and 70 (37.03%) sexual abuse. 168 (88.88%) of the experimental group reported multiple type of trauma and 12 (6.34%) reported single type of trauma. While the childhood traumas, isolation, abandonment and emotional deprivation schema levels of the convicts with a DES cut-off score of 30 and above are higher than the convicts with a DES cut-off score of 30 and above, their self-esteem is lower than this group. Experimental group while childhood traumas, dissociative experiences and early maladaptive schemas are higher than the control group, their self-esteem levels are lower. Dissociative experiences, abandonment and emotional deprivation early maladaptive schemas are more common in convicts aged between 18-30 years compared to convicts aged 31 and over. In addition, dissociative experiences and early maladaptive schemas of male convicts who reported physical and sexual abuse were higher than those who did not report physical and sexual abuse, while their self-esteem was at a lower level. As a result, in terms of psychotraumatology and clinical forensic psychology, dissociative disorders developed under the influence of chronic childhood traumas, with clinical interviews and psychometric measurements to be made in terms of forensic psychiatry; it is of fundamental importance to evaluate it in terms of neurosis-psychosis distinction, disability retirement, custody, malpractice, criminal and legal capacity criteria.