Akut bakteriyel menenjitlerde nörolojik komplikasyon ve sekel gelişimi açısından prognostik önemi bulunan klinik parametrelerin belirlenmesi
Determination of clinical parameters with prognostic significance in terms of neurological complications and sequelae in acute bacterial meningitis
- Tez No: 631924
- Danışmanlar: UZMAN AYSEL YÖNEY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Akut bakteriyel menenjit tüm dünyada görülmekle birlikte özellikle geri kalmış ve ülkemizinde içinde bulunduğu gelişmekte olan ülkelerin önemli bir sağlık sorunudur. Prognoz açısından erken, etkili tedavi, komplikasyonların önceden tahmin edilip buna göre tedavinin yönlendirilmesi önem taşımaktadır. Bu nedenle imkansızlıkların yoğun olarak yaşandığı bu ülkelerde nörolojik sekel ve komplikasyon gelişimini erkenden tahmin etmeye yarayacak basit klinik parametrelere son derece fazla ihtiyaç vardır. Çalışma bu amaçla 54 akut bakteriyel menenjitli hasta üzerinde prospektif olarak yapıldı. Oturma veya ayağa kalkmaya karşı isteksizliğin 4. gün ve sonrasında, yeme veya içmeye karşı isteksizliğin 5. gün ve sonrasında istatistiksel olarak anlamlı derecede fazla gözlendiği grupta nörolojik komplikasyon ve sekel daha fazla gelişti. Bu nedenle akut bakteriyel menenjitli hastaların takiplerinde özellikle bu klinik gözleme dikkat etmek gerektiği kanısındayız.
Özet (Çeviri)
Although acute bacterial meningitis is seen all over the world, it is an important health problem especially in eveloping countries including our country and underdeveloped countries. In terms of prognosis, early and effective treatment, predicting complications and directing treatment accordingly are important. For this reason, in these countries where impossibilities are intense, there is a great need for simple clinical parameters to predict the development of neurological sequela and complications at an early stage. For this purpose, the study was carried out prospectively on 54 patients with acute bacterial meningitis. Neurological complications and sequelae developed more in the group, where reluctance to sit or stand up was statistically significantly higher on the 4th day and after, and reluctance to eat or drink on the 5th day and after. Therefore, we think that especially this clinical observation should be paid attention to in the follow-up of patients with acute bacterial meningitis.