Farklı klasmandaki futbol hakemlerinin kan grupları ile beslenme alışkanlıklarının başarıları üzerine etkileri
The effects on success of blood groups and nutritional habits of the football referees in different classes
  1. Tez No: 631957
  2. Yazar: MEHMET ŞENGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR MENDEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Spor, Nutrition and Dietetics, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Farklı klasmandaki futbol hakemlerinin kan grupları ile beslenme alışkanlıklarının başarıları üzerine etkilerini değerlendirmeyi amaçlayan bu çalışma; Türkiye Profesyonel Futbol Ligleri'nde görev alan farklı statülerde gönüllü toplam 247 futbol hakemi ile yapılmıştır. Araştırmaya katılan hakemlerin genel özellikleri, vücut kompozisyonları ve beslenme alışkanlıkları anket yöntemi ile saptanmıştır. Hakemlerin yaş ortalaması 30.1 , boy ortalaması 180.8 cm, ağırlık ortalaması ise 75.05 olarak saptanmıştır. Hakemlerin hakemlik yapma süre ortalaması 9.9 yıl, klasman hakemi olarak hakemlik süresi ise 5.8 yıl olarak saptanmıştır. Hakemlik süresi üç yıldan fazla olan hakemlerden 0 Rh+ ya da 0 Rh- kan grubunda olanların büyük bir kısmı üst klasman yardımcı hakemi olduğu saptanmıştır. İki yıllık hakemlik süresine sahip hakemlerden iştahım yok / alışkanlık diyenlerin büyük bir kısmı (%73.8) klasman hakemi iken, kilo vermek için diyenlerin büyük bir kısmının (%72.2) klasman yardımcı hakemi olduğu görülür. Yemek yememe / hazırlamaya zamanım yok diyenlerden günde 2 ya da 5 öğün yemek yiyenlerin yarısı (%50) klasman yardımcı hakemi iken günde 3 ya da 4 öğün yemek yiyenlerin yarıdan fazlası (%66.7) klasman hakemidir. Üç yıllık hakemlerden Müsabaka öncesinde Etli yemek-salata-tatlı ya da makarna besin grupları ile beslenenlerin yarıdan fazlası (%66.6) klasman ve klasman yardımcı hakemi iken, müsabaka öncesinde dikkat etmem ya da Sebze yemeği-yoğurt-meyve, haşlama tavuk/et/köfte-pilav-komposto gibi besin grupları ile beslenenlerin oldukça büyük bir kısmının (%73.5) üst klasman yardımcı hakemi oldukları görülmüştür. Bu çalışmada futbol hakemlerinde hakemlerin başarısını en fazla etkileyen faktörün hakemlik süresi olduğu ve bazı kan gruplarının çalışmaya katılan hakemlerde anlamlı bir farklılık olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the effects of football referees of different classes on blood group sand the success of their eating habits, Professional Football Leagues in Turkey A total of 247 volunteers involved in different status was done with football referee. The general characteristics, body composition and nutritional habits of the referees participating in the research were determined by the survey method. The average age of the referees was 30.1, the average height was 180.8 cm, and the average weight was 75.05.The average time of referee ing was 9.9 years, and the referee duration was 5.8 years as a classification referee. It was observed that the majority of the referees in the 0 Rh + or 0 Rh- blood group of the referees whose refereeing period was more than three years. While the majority of referees (73.8%) who said that they have no appetite / habit among the referees with a two-year referee period are classifiers, it is seen that the majority of those who say tolose weight (72.2%) are class assistant referees. On the otherhand, half of those who eat 2 or 5 meals a day (50%) are those who say they do not have time toeat / prepare, while the class referee is more than half (66.7%) of those who eat 3 or 4 meals a day. While more than half (66.6%) of the three – year referees (those with three years of refereeing) who were fed meat-salad-dessertor pasta food groups (66.6%) were classification and classification assistant referees, who said I did not pay attention before the competition or Vegetable meal-yogurt-fruit It is noteworthy that most of the people (73.5%) who are fed with food groups such as boiled chicken / meat / meatballs-rice-compoteare top class assistant referees. Inthisstudy, it was seen that the most important factor affecting the referees' success in football referees was the duration of refereeing and that there was a significant difference in referees participating in the study.