Farklı klasmanlardaki basketbol hakemlerinin psikolojik dayanıklılık seviyeleri ve karar verme stratejilerinin incelenmesi
Examining of the psychological resilience and decision-making strategies of basketball referees in different classifications
  1. Tez No: 924215
  2. Yazar: SAİT NEDİM ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmanın amacı farklı klasmandaki basketbol hakemlerinin karar verme stratejilerinin ve psikolojik dayanıklılık seviyelerinin incelenmesidir. Bu amaçla A,B,C klasmanı ve Gaziantep ilinde görev alan il hakemlerinden toplamda 150 hakem gönüllülük esasına göre çalışmaya dâhil edilmiştir. Çalışmaya en az 2 yıl aktif görev almış hakemler dâhil edilmiştir. Çalışmada hakemlerin hangi klasmanda, kaç yıldır görev yaptıklarını ve bazı diğer özelliklerini belirlemek amacıyla kişisel bilgi formu-anket şeklinde uygulanmıştır. Karar verme stillerini incelemek için ise Melbourne karar Verme Ölçeği I-II kullanılmıştır. Psikolojik dayanıklılığı ölçmek amacıyla Connor-Davidson Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 22.0 programında analiz edilmiştir. Veriler; N, aritmetik ortalama ve standart sapma olarak sunuldu. Normallik sınaması için Shapiro-Wilk testi; homojenlik sınaması için Levene testi uygulandı. Çalışmada, ölçek toplam puanlarının ve alt boyut toplam puanlarının cinsiyet, yaş, hakem yılı, klasman yılı ve bulunulan klasmana göre farklılık gösterip göstermediği gruplar arası ikili karşılaştırmalarda bağımsız örneklem t testi, ikiden fazla karşılaştırmalarda tek yönlü ANOVA testi uygulandı. Farklılığın hangi değişkende olduğunun belirlenmesi için Tukey düzeltme testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the decision-making strategies and psychological resilience levels of basketball referees in different divisions. For this purpose, a total of 150 referees from classifications A, B, C, and local referees serving in Gaziantep province were included in the study on a voluntary basis. Referees who have been actively officiating for at least 2 years were included in the study. In the study, a personal information form-survey was applied to determine the division, years of service, and other characteristics of the referees. To examine decision-making styles, the Melbourne Decision Making Scale I-II was used. The Connor-Davidson Resilience Scale was used to measure psychological resilience. The data obtained were analyzed using the SPSS 22.0 software. The data were presented as N, arithmetic mean, and standard deviation. The Shapiro-Wilk test was applied for normality testing, and the Levene test was used for homogeneity testing. In the study, independent sample t-tests were applied for binary group comparisons to determine whether there were differences in the total scale scores and subscale scores based on gender, age, years as a referee, years in the division, and the division level. For comparisons involving more than two groups, one-way ANOVA was used. The Tukey correction test was applied to determine which variable was responsible for the differences.