Yabancıların ülkeden uzaklaştırılmasına ilişkin kararlarda çocuğun yüksek menfaati ilkesinin rolü
The role of the principle of the best interests of children in decisions on removal of foreigners from the country
- Tez No: 632005
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEVA ÖVÜNÇ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Çocuk Hakları Komitesi, çocuğun yüksek menfaatini usul kuralı, yorumlayıcı ilke ve asli hak olmak üzere üç boyutlu bir kavram olarak nitelendirmektedir. Bu çalışmada, çocuğun yüksek menfaatinin üç boyutlu karakterinin, ülkede yabancı olarak bulunan bireylerin ülkeden uzaklaştırılıp uzaklaştırılmayacağına karar verme sürecine etkileri incelenmektedir. Buna yönelik olarak çalışmada öncelikle Çocuk Hakları Sözleşmesi md. 3(1) hükmünün somut olay bağlamında nasıl işlerlik kazandığı, Çocuk Hakları Komitesi'nin görüş ve tavsiyeleri ile AİHM ve yabancı yerel mahkeme kararları çerçevesinde ortaya koyulmaktadır. Sonrasında ise konuya ilişkin Türk hukuku mevzuat ve uygulamaları, Türkiye'nin çocuğun yüksek menfaati ilkesine yönelik uluslararası yükümlülükleri ışığında değerlendirilmektedir. Bu doğrultuda“Sınır dışı”,“Lahey Uluslararası Çocuk Kaçırma Sözleşmesi Kapsamında Çocuğun İadesi”ve“Kalıcı Çözüm Yollarının Uygulanması”olmak üzere üç başlıkta ülkeden uzaklaştırma sonucunu doğurabilecek bir karar verilirken çocuğun yüksek menfaati ilkesinin etkileri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The Committee on the Rights of the Child defines the best interests of the child as a threefold concept: the rule of procedure, a interpretative legal principle and the substantial right. In this study, the impacts of the threefold character of the best interests of the child on the process of deciding whether or not foreign individuals will be removed from the country are analyzed. In this regard, initially, how the article 3 (1) of Convention on the Rights of the Child works on concrete cases is discussed within the framework of the European Court of Human Rights and foreign domestic court jurisprudence, with the views and recommendations of the Committee on the Rights of the Child. After that, the legislation and the practice of Turkish Law concerning the subject is evaluated within the scope of Turkey's international obligations for the principle of the best interests of the child. Accordingly, the effects of the principle of the best interests of the child while making decision that could result in individual's removal from the country were addressed under three headings:“The Deportation”,“Child Return Under the Hague International Child Abduction Convention”and“The Implementation of Permanent Solutions”.