Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu olan çocuklarda pragmatik dil, duygu tanıma ve zihin kuramı becerilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of pragmatic language, emotion recognition and theory of mind skills in children and adolescents with attention deficit hyperactivity disorder
- Tez No: 517766
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR URAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Amaç: Daha önce herhangi bir konuşma bozukluğu tanısı almamış olan DEHB'ye sahip çocukların pragmatik dil, duygu tanıma ve zihin kuramı becerilerinin değerlendirilmesi ve sağlıklı kontrollerle karşılaştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmamız Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Polikliniği'ne ayaktan başvuran, 9-16 yaş DEHB tanısı alan klinik olarak normal zekaya sahip 36 çocuk ve ergen ile yaş ve cinsiyet bakımından eşleştirilmiş 34 sağlıklı kontrolden oluşmuştur. Okul Çağı (6-18 Yaş) Çocukları İçin Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi-Şimdi ve Yaşam Boyu Versiyonu-Türkçe Versiyonu (ÇGDŞ-ŞY-T) yarı yapılandırılmış tarama görüşmesi yapılmış, görüşme bittikten sonra katılımcı çocuk/ergenlere araştırmacı tarafından sessiz bir odada Sözel Olmayan İpuçlarını Algılama Becerilerini Değerlendirme Aracı (SOİAB), Gözden Zihin Okuma Testi (Gözler Testi) ve ikinci düzey yanlış inanç testleri uygulanmıştır. Sosyodemografik bilgi formu, Conners Anne-Baba Derecelendirme Ölçeği Yenilenmiş Uzun Form (CEDÖ-YU) ve İletişim Becerileri Kontrol Listesi (İBK) ölçekleri araştırmacının çocuk ile görüşmesi sırasında ebeveynleri tarafından çocuklardan ayrı bir ortamda doldurulmuştur. Verilerin değerlendirilmesinde İstatistiksel değerlendirmede gruplar arası sürekli değişkenlerin karşılaştırılması için t testleri, kategorik değişkenlerin karşılaştırılması için ki-kare testleri, iki değer arasındaki ilişkiyi araştırmak amacıyla spearman korelasyon testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The aim of this research is to compare the pragmatic language, emotional recognition and theory of mind skills of children with ADHD who did not have any speech disorder history with the healthy controls METHODS: This study includes 36 children and adolescents between the ages of 9-16 who have clinically normal intelligence and were referred due to ADHD symptoms to the Ankara University Medical Faculty Child and Adolescent Psychiatry Department. Study sample consists of 34 healthy controls who were matched with the ADHD group in terms of age and gender. A semi-structured diagnostic interview was conducted with the Diagnostic Interview Kiddie-Sads-Present and Lifetime Version (K-SADS-PL). Child and adolescents were subjected to Test of Perception of Affect Via Nonverbal Cues (TPANC), the Eyes Test and second level false belief tests in a silent room by the investigator. The sociodemographic information form, the Conners' Parent Rating Scale- Revised/ Long (CPRS-R/L) Form and the Children's Communication Checklist-2 (CCC-2) were completed by parents in a seperate environment from the children during the interview of the child by the researcher. For statistical evaluation, t tests were used to compare continuous variables, chi-square tests were used for the comparison of categorical variables between groups, spearman correlation test was used to investigate the relationship between the two values. A p value of