Primer infertil kadınların algıladıkları sosyal destek ile infertiliteden etkilenme düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determination of the relationship between the levels of psychological effects of infertility and social support perceived by primary infertile women
  1. Tez No: 480979
  2. Yazar: GÜLHUMAR NURİ TURAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASLI SİS ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı primer infertil kadınların algıladıkları sosyal destek ile infertiliteden psikolojik olarak etkilenme düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesidir. Materyal ve metot: Tanımlayıcı-ilişki arayıcı türde yapılan bu araştırma, 20 Şubat 2016-21 Kasım 2017 tarihleri arasında Ankara il merkezinde bulunan Gazi Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Üremeye Yardımcı Tedavi Merkezi'nde yapılmıştır. Araştırmanın evrenini ilgili birime infertilite tedavisi için başvuran kadınlar oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini belirtilen tarihler arasında ilgili merkeze başvuran, araştırmaya alınma kriterlerini sağlayan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 270 primer infertil kadın oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında“Anket Formu”,“Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBASDÖ)”ve“İnfertilite Etkilenme Ölçeği (İEÖ)”kullanılmış ve veriler kadınlarla yüz yüze görüşme yöntemiyle toplanmıştır. Bulgular: Kadınların %57.4'ünün 26-35 yaş grubunda olduğu, %40.4'ünün üniversite mezunu olduğu, %63.7'sinin infertilite süresinin 1-5 yıl arasında olduğu ve %89.3'ünün infertilite sebebini bildiği saptanmıştır. Kadınların İEÖ'den aldıkları toplam puan ortalamasının 37.83±8.31 olduğu tespit edilmiştir. Kadınların ÇBASDÖ'nün arkadaş alt boyutundan 20.66±6.16, aile alt boyutundan 22.91±5.74, özel kişi alt boyutundan 19.90±6.87 puan aldıkları bulunmuştur. Kadınların ÇBASDÖ'nün toplamından 63.48±15.90 puan aldıkları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to determine the relationship between the levels of psychological effects of infertility and social support perceived by primary infertile women Material and method: This descriptive and correlational study was conducted in Gazi University Research and Practice Hospital Assisted Reproduction Techniques Center in the Province of Ankara between February 20, 2016 and November 21, 2017. The study population consisted of women who admitted to the related unit for infertility treatment. The sample consisted of 270 women who admitted to the relevant center between the dates specified and agreed to participate in the study.“Questionnaire”,“Multidimensional Perceived Social Support Scale (MPSSS)”and“Infertility Distress Scale (IDS)”were used in the data collection and the data were collected by the face-to-face interview with women. Results: It was determined that 57.4% of the women was in the 26-35 age group, 40.4% was college graduate, 63.7% was infertile for 1-5 years and 89.3% knew the reason of infertility. It was determined that the mean total score of women in IDS was 37.83±8.31. The women's MPSSS scores were 20.66±6.16 points in the friends sub-scale, 22.91±5.74 points in the family sub-scale, and 19.90±6.87 points in the special someone sub-scale. It was determined that the total score of the women in the MPSSS was 63.48±15.90 points.