İnfertilite tedavisi gören kadınlarda ruh sağlığı, sosyal destek ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between mental health, social support, and quality of life in women undergoing infertility treatment
- Tez No: 886237
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESRİN İLHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırma infertilite tedavisi gören kadınların ruh sağlığı, sosyal destek ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla ilişki arayıcı bir araştırma olarak gerçekleştirildi. Araştırma İstanbul'da Anadolu Yakasında bir kadın doğum hastanesinin infertilite polikliniğinde Ocak-Haziran 2023 tarihleri arasında 241 infertilite tedavisi gören kadın ile gerçekleştirildi. Veriler Tanıtıcı Bilgi Formu, Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği ve Doğurganlık Sorunları Yaşayan Kişiler İçin Hayat Kalitesi Ölçeği kullanılarak toplandı. Veriler frekans, yüzde ortalama, standart sapma, t-testi, Tek yönlü varyans analizi (Anova) ve Pearson korelasyon analizi ile değerlendirildi. Kadınların yaş ortalaması 30,26±5,37 olup %45,6'sı üniversite ve üzeri eğitim almıştır. Kadınların %42,8'inin ansiyete açısından, %54,4'ünün depresyon açısından riskli olduğu belirlendi. Algılanan sosyal destek puan ortalaması 58,02±17,35, FERTİQOL Ölçeği toplam puan ortalaması 62,83±16,37 bulundu.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a correlational research to determine the relationship between mental health, social support and quality of life of women undergoing infertility treatment. The study was conducted in the infertility outpatient clinic of a gynecology hospital on the Anatolian side of Istanbul between January-June 2023 with 241 women undergoing infertility treatment. Data were collected using the Descriptive Information Form, Hospital Anxiety and Depression Scale, Multidimensional Perceived Social Support Scale and Quality of Life for People with Fertility Problems (FERTİQOL) Scale. Data were evaluated using frequency, percentage, mean, standard deviation, t-test, one-way analysis of variance (ANOVA) and Pearson correlation analysis. It was determined that 42.8% of the women were at risk for anxiety and 54.4% were at risk for depression. The mean score of perceived social support was 58.02±17.35 and the mean total score of the FERTİQOL Scale was 62.83±16.37.