Fırat üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde eğitim gören öğrencilerin spor turizmine yönelik tutumlarının incelenmesi
Investigation of attitudes of students studying at the faculty of sport sciences Firat University towards sport tourism
  1. Tez No: 632034
  2. Yazar: BARIŞ UTKU ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ SERDAR YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırma Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin hayatımızda giderek popüler hale gelen spor turizmine yönelik tutumlarının incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışma betimsel tarama modeli niteliğindedir. Spor Bilimleri eğitimi gören öğrencilerin spor turizmine yönelik tutumlarını incelemek amacıyla Kardaş ve Sadık (2018) tarafından geliştirilen Spor Turizmine Yönelik Tutum Ölçeği (STYTÖ) kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini; Elazığ İli Fırat Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde eğitim gören öğrenciler oluşturmaktadır. Örneklemini ise basit tesadüfi örneklem seçimi kullanılarak seçilen 1091 öğrenci oluşturmaktadır. Çalışma iki bölümde ele alınmıştır. Birinci bölümde spor turizmiyle ilgili literatür taraması yapılmış. İkinci bölümde ise tutum ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 22.0 paket programında değerlendirilmiştir. Verilerin çözümlenmesinde frekans, yüzde, ortalama, standart sapma, one-way Anova, independent t-testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research has been made to investigate the attitudes of the students of Sports Sciences Faculty towards sports tourism that has become gradually popular in our lives. The research has the characteristic of descriptive scanning model. In order to investigate the attitudes of the students studying Sports Science Education towards sports tourism,the attitude scale towards sports tourism developed by Kardaş and Sadık (2018) has been used. The students having education in Fırat University of Elazığ form the universe of the research. As fort hat the sample is formed by 1091 students selected using simple random sample selection. The research has been approached in two parts. In the first part,literatüre scanning has been made about sports tourism. As for that in the second part, the attitude scale has been used. The datas abtained were evaluated in the SPSS 22.0 packet programme. In the analyzing of the datas, frequency, percentage, average, standard deviation, one-way Anova, İndependent t-test were used.