Öğrencilerin girişimci kişilik özellikleri ile girişimcilik eğilimlerinin kuşaklar bağlamında incelenmesi: Anadolu Üniversitesi Açıköğretim sistemi öğrencileri üzerine bir araştırma
A research of students' entrepreneurship personality and entrepreneurship tendencies in the context of generations: A research on Anadolu University Open Education system students
- Tez No: 632047
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT KURULGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Girişimcilik kavramı günümüz sosyal ve ekonomik hayatında önemli bir yer tutmaktadır. Gün geçtikçe artan dünya nüfusu ile artan tüketim ve istihdam ihtiyacının karşılanmasında girişimciliğin rolü büyük ve önemlidir. Girişimcilik, güçlü ekonominin yapı taşlarından birisidir. Bu çalışmada temel amaç öğrencilerin girişimci kişilik özelliklerinin kuşaklar bağlamında farklılıklarının incelenmesidir. Bu doğrultuda Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sistemi öğrencilerine kuşaklar bağlamında farklılıkların tespiti için çevrimiçi anket uygulanmıştır. Ankete Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sistemine kayıtlı 663 öğrenci cevap vermiştir. Alınan cevaplar ve uygulanan istatistiksel yöntemler sonucunda öğrencilerin girişimci kişilik özelliklerinde kuşaklar bağlamında bir farklılık saptanamamıştır. Kuşaklara göre bir farklılık saptanamamasının eşit katılımcı dağılımı olmamasından kaynaklandığı düşünülmektedir. Kuşaklar bazında incelemenin yanı sıra; cinsiyet, yabancı dil düzeyi, ebeveynlik durumu, girişimcilik dersi alma, mezuniyet düzeyi ve aile üyelerinin kendi işinin sahibi olması faktörleri bakımından da girişimcilik düzeyi ve girişimci kişilik özellikleri analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of entrepreneurship has an important place in today's social and economic life. The role of entrepreneurship is important in meeting the ever-increasing world population and increasing consumption and employment needs. Entrepreneurship is one of the building blocks of the strong economy. The main purpose of this study is to investigate the differences of entrepreneurial personality traits of students in terms of generations. Accordingly, an online questionnaire was applied to Anadolu University Open Education System students to detect differences in terms of generations. 663 students enrolled in Anadolu University Open Education System responded to the questionnaire. As a result of the answers received and the statistical methods applied, no difference was found in the entrepreneurial personality traits of the students in terms of generations. It is thought that the absence of a difference according to generations is due to the lack of equal distribution of participants. In addition to the examination on the basis of generations; entrepreneurship level and entrepreneurial personality traits were also examined in terms of gender, foreign language level, parental status, taking entrepreneurship lessons, graduation level and family members owning their own business.