Öz-yeterlilik ile girişimcilik eğilimi arasındaki ilişki: Türk ve yabancı öğrencilerin karşılaştırılması
The relationship between self-efficacy and entrepreneurial tendency: Comparison of Turkish and foreign students
  1. Tez No: 677305
  2. Yazar: SABİNA NAZARLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BORA YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmanın amacı öz-yeterliliğin girişimcilik eğilimi üzerindeki etkisini belirlemektir. Planlı Davranış Teorisi çerçevesinde geliştirilen araştırma modelinde öz-yeterlilik bağımsız değişken, girişimcilik eğilimi ise bağımlı değişken olarak ele alınmaktadır. Literatür incelenmesinde, öz-yeterliliğin girişimcilik eğilimi üzerindeki etkisini ele alan birçok araştırmanın olduğu gözlemlenmektedir. Türkiye'de öğrenim gören Türk vatandaşlığına sahip öğrencilerle yabancı uyruklu öğrencilerin öz-yeterlilik ve girişimcilik eğilimlerinin karşılaştırılması araştırmanın özgün tarafını oluşturmaktadır. Araştırmanın evrenini Türkiye'de öğrenim gören öğrenciler oluştururken, örneklemini ise Türkiye'deki 72 üniversiteden 239 Türk vatandaşlığına sahip ve 171 yabancı uyruklu olmak üzere toplam 410 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri Kasım-Aralık 2020 aylarında, kolayda örnekleme metodu ile anket yöntemi uygulanarak elde edilmiştir. Araştırma sonucunda, öz-yeterliliğin öğrencilerin girişimcilik eğilimi üzerinde anlamlı düzeyde ve pozitif yönde bir etkisinin olduğu bulgulanmıştır. Araştırma bulgularında, kadın ve erkek öğrencilerin öz-yeterliliğine ilişkin anlamlı fark bulunmazken, erkek öğrencilerin girişimcilik eğiliminin kadın öğrencilerin girişimcilik eğiliminden daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Öğrencilerin eğitim düzeyinin ve yaş grubunun öğrencilerin öz-yeterliliği ve girişimcilik eğilimi ile ilişkisinde anlamlı düzeyde fark bulunmamıştır. Ayrıca, üniversitede girişimcilik eğitimi almış öğrencilerin girişimcilik eğitimi almamış öğrencilere kıyasla daha yüksek öz-yeterlilik ve girişimcilik eğilimine sahip olduğu saptanmıştır. Öte yandan, ailelerinde girişimci birey bulunan öğrencilerin öz-yeterliliğinin ve girişimcilik eğiliminin ailelerinde girişimci birey bulunmayan öğrencilerin öz-yeterlilik ve girişimcilik eğiliminden yüksek olduğu bulgulanmıştır. Öğrenim görülen alanla ilgili öğrencilerin öz-yeterliliğine ilişkin anlamlı fark bulunmazken, sosyal bilimler alanında öğrenim gören öğrencilerin girişimcilik eğiliminin fen edebiyat alanında öğrenim gören öğrencilere kıyasla daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda gelecek araştırmacılara yönelik önerilerde bulunulmuş ve çalışmanın kısıtlarına ilişkin bilgiler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the effect of self-efficacy on entrepreneurial tendency. In the research model that is developed in the framework of the Theory of Planned Behavior, self-efficacy is considered as independent variable, and entrepreneurial tendency as a dependent variable. In addition, the relationship between the individual and environmental characteristics of students and their entrepreneurial tendency was investigated. The comparison on self-efficacy and entrepreneurial tendency between students studying in Turkey with Turkish citizenship and foreign students is the original part of the research. While the population of the research is composed of students studying in Turkey, the sample is composed of 410 students including 239 students with Turkish citizenship and 171 foreign students from 72 universities in Turkey. The data of the research were obtained by applying the survey method in November-December 2020. As a result of the research, it was found that self-efficacy has a significant and positive effect on students' entrepreneurial tendency. In the research findings, there was no significant difference regarding the self-efficacy of male and female students, it was determined that male students 'entrepreneurial tendency was higher than female students' entrepreneurial tendency. It was not found any significant difference in the relationship between students' education level and age group with students' self-efficacy and entrepreneurial tendency. Additionally, it was determined that students who had received entrepreneurial education at university have higher self-efficacy and entrepreneurial tendency compared to students who had not received entrepreneurial education. Besides, it was found that the self-efficacy and entrepreneurial tendency of the students with entrepreneurial members in their families are higher than the self-efficacy and entrepreneurial tendency of the students who do not have an entrepreneur in their families. While there was no significant difference regarding the self-efficacy of the students in the field of study, it was determined that the entrepreneurial tendency of the students studying in the field of social sciences was higher than the students studying in the field of science and literature. At the end of the research, suggestions for future researchers were made and information about the limitations of the study was presented.