Üniversite öğrencilerinde öz-duyarlığı yordamada bilişsel esneklik ve otantikliğin rolü
Predictive role of cognitive flexibility and authenticty on self-compassion of university students
- Tez No: 632046
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZMİYE ÇİVİTCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada üniversite öğrencilerinde bilişsel esneklik ve otantikliğin öz-duyarlığı yordamadaki rolünün incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın katılımcıları Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nin farklı bölümlerinde öğrenim gören 789 (566 kadın, 223 erkek) lisans öğrencisinden oluşmaktadır. Katılımcılar orantılı tabakalı örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Araştırma verileri Öz-duyarlık Ölçeği, Bilişsel Esneklik Envanteri, Otantiklik Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu aracılığı ile elde edilmiştir. Araştırmada bilişsel esneklik ve otantikliğin öz-duyarlığı yordama gücünü belirlemek amacıyla çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular, bilişsel esneklik ve bilişsel esnekliğin alt boyutları olan kontrol ve alternatiflerin öz-duyarlığı olumlu yönde yordadığını göstermektedir. Ayrıca otantiklik ve otantikliğin alt boyutlarından otantik yaşam özduyarlığı olumlu yönde yordarken kendine yabancılaşma ve dış etkileri kabullenme boyutları özduyarlığı olumsuz yönde yordamaktadır. Bulgular ilgili alanyazın ve kuramsal çerçeve ışığında tartışılmış, uygulayıcılara ve araştırmacılara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the predictive role of cognitive flexibility in the selfcompassion of university students. Participants consisted of 789 (566 female, 223 male) undergraduate students at Pamukkale University. The participants were selected by a stratified random sampling method. Data were obtained via the Self-Compassion Scale, Cognitive Flexibility Inventory, Authenticity Scale, and Personal Information Form. Multiple regression analysis was used to analyze the predictive power of cognitive flexibility and authenticity in self-compassion in this study. The results indicate that cognitive flexibility and authenticity are a positive predictive of the self-compassion. In additon, was found that the sub-dimensions of cognitive flexibility, control and alternatives have a positive predictive role in self-compassion. Furthermore, self compassion predicts authentic life positively; self-alienation and acceptance of external effects negatively. The findings were discussed in light of the relevant literature and theoretical framework, and suggestions were provided for practitioners and researchers.