An investigation of the psychometric properties of a language assessment literacy measure
Dilde ölçme-değerlendirme okuryazarlığına yönelik bir ölçeğin psikometrik özelliklerine dair bir inceleme
- Tez No: 632083
- Danışmanlar: PROF. DR. SULTAN ÇİĞDEM SAĞIN ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Anahtar Kelimeler: (Dilde) Ölçme-değerlendirme Okuryazarlığı, Yabancı Dil Eğitimi, Ölçme-değerlendirme Okuryazarlığının Ölçülmesi
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dilbilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu çalışmada İngiliz Dili Eğitimi öğretmenlerinin ölçme-değerlendirme okuryazarlığının bilgi temelini ölçmeyi hedefleyen uyarlanmış bir ölçeğin psikometrik özelliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Ankara'da bulunan iki devlet üniversitesinde öğrenimlerini sürdürmekte olan 4. sınıf İngilizce öğretmeni adaylarından oluşan bir örneklem grubundan elde edilen verilerin incelendiği bu çalışmada, çeşitli Klasik Test Kuramı ve Madde Tepki Kuramı temelli analiz teknikleri kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçları iyi bir model uyumluluğuna, geçerliğe ve yüksek düzeyde güvenirliğe işaret etmektedir. Örneklem grubunun performans analizi, ölçeğin kitle tarafından orta güçlük düzeyinde bulunduğunu ve kitlenin kendilerinden beklenenin altında bir başarı gösterdiğini ve bu başarıyla istatistiki ve pozitif ilişkisi olan tek değişkenin ağırlıklı genel not ortalaması olduğunu ortaya koymuştur. Bu bulgulara dayanarak birtakım önemli psikometrik ve pedagojik çıkarımlara varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the psychometric properties of a modified measure designed to assess the knowledge base of EFL teachers' assessment literacy (AL). Using the data obtained from a sample of 4th grade pre-service EFL teachers from two state universities in Ankara, the psychometric properties of the measure were analysed by making use of several CTT-based and IRT-based analytical techniques. The findings indicate a good model fit, a presence of validity and high levels of reliability. Analyses of the sample's performance suggest that the measure was found to have a moderate difficulty level for the sample group, who exhibited a lower-than-expected level of achievement on the measure, and that CGPA was the only variable to statistically and positively correlate with the AL score. These findings point towards several important psychometric and pedagogical implications.